Amerikāņu pētnieki savos pētījumos atklājuši jaunu tā dēvēto “pudeles kakliņu”, cauri kuram savulaik nācies izspraukties tālīniem mūsdienu cilvēku senčiem: pietiekami ilgā laika periodā viņu populācija pasaulē svārstījusies aptuveni viena tūkstoša īpatņu apjomā. Aprēķināts arī tas, ka šāda situācija bijusi aptuveni pirms 930–813 tūkstošiem gadu.

Reklāma

Var piebilst, ka “pudeles kakliņš” ir populācijas genofonda samazināšanās saistībā ar iešanu cauri periodam, kura laikā tās skaitliskais daudzums kritiski sarūk. Šajā gadījumā amerikāņu pētnieki pielietojuši jaunu speciālo modeli nolūkā prognozēt cilvēku populācijas skaitu pagātnē, izmantojot vismaz 3000 mūsdienu cilvēku genomu. 

Un rezultāti apliecinājuši, ka iepriekšminētajā laikposmā pasaulē vispār bijuši tikai 1280 cilvēku sugas pārstāvji, kuri turpinājuši vairoties, 

turklāt īpaši satriecošais jau ir tas, ka tāda situācija ilgusi vismaz 117 000 gadu, turklāt rezultātā novedot līdz tam, ka vispār cilvēka tālīnie senči jau bija uzkāpuši uz reālas izmiršanas sliekšņa.

Pudeles kakla efekts.

Turklāt pētnieki arī piebilduši, ka šis atklātais “pudeles kakliņš” laikā sakrītot ar iespaidīgi lielu hronoloģisko pārrāvumu gan afrikāņu, gan eirāziešu atlieku izrakumos. Un tas sakritis arī gan ar nopietnām pleistocēna ēras jeb ledus laikmeta klimata izmaiņām, gan ar tam sekojošo tālāko sugu veidošanos.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.