Astronomi savos jaunākajos pētījumos uzdūrušies masīvai gredzenveida kosmiskajai struktūrai, kas ir absolūtā pretrunā ar visām spēkā esošajām teorijām par Visumu. To dēvē par Lielo gredzenu.

Reklāma

Šīs gigantiskās struktūras diametrs ir aptuveni 1,3 miljardi gaismas gadu, kas to padara par vienu no visu laiku lielākajām novērotajām struktūrām. Kaut arī tā ir mēreni blāva, lai to varētu saskatīt tieši no Zemes, tās diametrs naksnīgajā debesjumā ir ekvivalents 15 pilniem mēnešiem.

Šis atklājums esot ārkārtīgi nozīmīgs saistībā ar to, ka ir pretrunā ar fundamentālo priekšstatu kosmoloģijā, ko dēvē par kosmoloģisko principu. Atbilstoši šim principam Visums uzskatāms par viendabīgu visos virzienos. Pētījuma ietvaros attiecīgo analīzes procesu vadījusī Lankašīras universitātes aspirante Aleksija Lopesa paudusi pārsteigumu tieši par Lielā gredzena gigantiskajiem izmēriem, uzsverot, ka spēkā esošās kosmoloģiskās teorijas nepieļāva domu, ka tāda mēroga struktūras vispār iespējamas. Bet šādas masīvas struktūras eksistēšana ļoti nopietni apšauba priekšstatu par to, ka Visuma mēroga palielināšanas gadījumā tur nāktos konstatēt tikai bezgalīgus plašumus. Un šis Lielais gredzens ir tikai viens no negaidītu lielo struktūru piemēriem. Cits ir pašas Lopesas 2021. gadā atklātais Gigantiskais loks. Abas šīs struktūras pārsniedz spēkā esošo teorētisko 1,2 miljardu gaismas gadu galējo iespējamo robežu.

Zīmīgi, ka Lielais gredzens un Gigantiskais loks izvietojušies vienādā attālumā no Zemes, netālu no Botesa un Gana zvaigznājiem, un tāds attālums liek domāt, ka abi šie veidojumi ir daļa no kādas savstarpēji saistītas kosmoloģiskās sistēmas. Lopesa paudusi uzskatu, ka 

šos atklājumus pat nemaz nav iespējams ignorēt, un tie katrā ziņā paģērē pārskatīt kosmoloģijas standarta modeli. 

Gluži sagaidāmā kārtā tā dēvētā oficiālā zinātne visas šīs dīvainības turpina ietiepīgi noklusēt, taču jauni atklājumi arī tajās aprindās daudziem liekot arvien vairāk aizdomāties par to, ka standarta modeli tomēr vajadzētu būtiski pārskatīt. Lopesa uzsvērusi, ka šis modelis katrā ziņā varētu izrādīties vismaz nepilnīgs, lai gan var pieļaut, ka maksimālajā variantā nāksies noformēt pilnībā jaunu kosmoloģijas teorēmu.

Tostarp Lielā gredzena izcelšanās astronomiem paliek vēl kā neatminēta mīkla. Viena no versijām pauž, ka tas izveidojies saistībā ar akustiskajiem viļņiem, kas vairāk pazīstami kā barionu akustiskās svārstības agrīnajā Visumā un kas izraisīja mūsdienu galaktiku sfērisko apvalku izveidošanos. Cits skaidrojums saistīts ar kosmiskajām stīgām jeb savdabīgiem hipotētiskajiem defektiem Visuma audeklā, kas varētu novest pie matērijas saķepšanas gar lūzuma lielizmēra līnijām. Un katrā ziņā būs vēl arī citas versijas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.