Vestminsteras abatijā Londonā sestdien notika karaļa Čārlza III un viņa sievas karalienes Kamillas kronēšanas ceremonija, kurai varēja sekot cilvēki visā pasaulē. Iepriekšējo reizi šāda svinīga ceremonija Apvienotajā Karalistē notika 1953. gadā, kad tika kronēta Čārlza māte karaliene Elizabete II. Turklāt karalis pēdējo reizi tika kronēts 1937. gadā, kad sākās Čārlza vectēva Džordža VI valdīšana.

Reklāma

Britu monarhijai tā bija iespēja sevi parādīt labvēlīgā gaismā, ņemot vērā pēdējos gados piedzīvotos skandālus. Apvienotā Karaliste ir konstitucionāla monarhija, un karalim ir ceremoniāla loma, tomēr monarhs ir valsts galva un britu nacionālās identitātes simbols.

Tradīcijas tiek ievērotas

Kronēšanas ceremonija notika saskaņā ar gadsimtiem senām tradīcijām Vestminsteras abatijā, kurā jau kopš 1066. gada tiek kronēti britu monarhi. Kenterberijas arhibīskaps Džastins Velbijs uzlika Čārlzam III galvā 1661. gadā izgatavoto Svētā Edvarda kroni, iesaucoties: "Dievs, sargi karali!" Ar šo zelta kroni, ko rotā 444 dārgakmeņi, 1953. gadā tika kronēta Elizabete II un pirms viņas arī vairāki citi britu monarhi. Svētā Edvarda kronis parasti atrodas Londonas Tauerā un tiek izmantots monarhu kronēšanā. 74 gadus vecais Čārlzs III ceremonijā Apvienotās Karalistes un 14 Sadraudzības valstu valsts galvas statusā solījās būt svētība "visu ticību un pārliecību cilvēkiem". Pēc tam īsākā ceremonijā par karalieni tika kronēta Kamilla. Līdz kronēšanai viņai bija piešķirts karalienes konsortes tituls.

Jaunā monarha kronēšanas ceremonija aizritēja ar mazāku vērienu nekā Elizabetei II pirms 70 gadiem. 

Uz Čārlza III kronēšanas ceremoniju Vestminsteras abatijā tika ielūgti aptuveni 2300 viesu salīdzinājumā ar 8000, kas pirms 70 gadiem vēroja Elizabetes II kronēšanu. Čārlza III kronēšanas ceremonija ilga aptuveni divas stundas salīdzinājumā ar trīs stundas ilgušo Elizabetes II kronēšanu.

Atbilstoši tradīcijai britu monarha kronēšanu neapmeklēja ASV prezidents Džo Baidens. Tā nav jāuzskata par necieņas izrādīšanu. Neviens ASV prezidents britu monarha kronēšanu nekad nav apmeklējis, atgādina ziņu aģentūra "Associated Press". Uz ceremoniju tomēr ieradās ASV pirmā lēdija Džila Baidena. Baltais nams norāda, ka tā ir pirmā reize, kad Savienoto Valstu pirmā lēdija apmeklē britu monarha kronēšanu.

Uz kronēšanas ceremoniju bija ielūgts liels skaits politiķu, pasaules karalisko ģimeņu locekļu un slavenību, tostarp aptuveni 100 valstu galvas. Ceremoniju apmeklēja Francijas prezidents Emanuels Makrons, Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers, Kanādas premjerministrs Džastins Trudo, Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena, Ukrainas pirmā lēdija Olena Zelenska, aktrise Džūdija Denča un citas slavenības. Uz kronēšanu ieradies bija Apvienotās Karalistes premjerministrs Riši Sunaks un septiņi viņa priekšteči valdības vadītāja amatā. Lūgto viesu vidū bija arī Latvijas prezidents Egils Levits un viņa dzīvesbiedre Andra Levite.

Kronēšanas ceremonijā piedalījās troņmantnieks Velsas princis Viljams ar sievu Katrīnu un trim bērniem. Viljams kā troņmantnieks deva zvērestu karalim. Savukārt Viljama jaunākais brālis princis Harijs uz ceremoniju ieradās viens. Viņa sieva Megana ar bērniem palika Kalifornijā. Harijs un Megana 2020. gadā atteicās no karaliskās ģimenes pienākumiem un šobrīd dzīvo Savienotajās Valstīs. Viņu attiecības ar pārējo karalisko ģimeni pēdējos gados ir bijušas saspringtas.

Troņmantnieks kopš trīs gadu vecuma

Lai arī kronēšana notika tikai sestdien un tā simbolizē jaunā monarha valdīšanas sākumu, par karali Čārlzs III kļuva pagājušā gada 8. septembrī, kad mūžībā devās karaliene Elizabete II. Kā Elizabetes II vecākais dēls Čārlzs par britu monarhijas troņmantinieku kļuva trīs gadu vecumā, kad 1952. gadā nomira viņa mātes Elizabetes tēvs Džordžs VI. Elizabete II kronēta tika gadu vēlāk. Čārlzam līdz kļūšanai par karali bija jāgaida septiņi gadu desmiti.

Pēc kronēšanas ceremonijas karaliskais pāris sešu zirgu vilktā karietē, kas pirmo reizi izmantota 1762. gadā, devās uz britu karaļnama Londonas rezidenci Bakingemas pili. 

Daudzi monarhijas atbalstītāji gar divus kilometrus garo ceļu no Vestminsteras abatijas uz Bakingemas pili pavadīja pat vairākas dienas, lai varētu sagaidīt karali un karalieni.

Čārlzs III un Kamilla pēc tam no Bakingemas pils balkona sveica sanākušos cilvēkus. Uz balkona iznāca arī Velsas princis Viljams ar sievu Katrīnu un trim bērniem, Čārlza māsa princese Anna un brālis princis Edvards ar ģimeni. Atspoguļojot nesaskaņas britu karaliskajā ģimenē, uz balkona neiznāca princis Harijs. ASV telekanāls CNN ir vēstījis, ka princis Harijs nav saņēmis ielūgumu parādīties uz balkona kopā ar pārējiem karaliskās ģimenes locekļiem. Kā ziņo mediji, Harijs jau esot devies atceļā uz ASV. Uz balkona neiznāca arī Čārlza brālis Endrū, kura reputācija ir smagi iedragāta sakarā ar viņa saistību ar bēdīgi slaveno finansistu Džefriju Epstīnu, kurš nomira cietumā, kā arī seksuālām attiecībām ar 17 gadus vecu meiteni. Endrū jau zaudējis savus militāros titulus un vairs nav iesaistīts nekādu karaļnama pienākumu veikšanā. Arī pats Čārlzs III nav varējis izvairīties no kritikas gan par skandāliem laulībā ar princesi Diānu, kura gāja bojā autoavārijā 1997. gadā, bet kuras laulība ar Čārlzu tika šķirta gadu pirms tam, gan par attiecībām ar savu jaunības mīlestību Kamillu, ar kuru viņš beidzot apprecējās 2005. gadā.

Britu monarhijai netrūkst kritiķu

Līdzās daudziem dedzīgiem monarhijas atbalstītājiem sestdien Londonas ielās bija vērojami arī tās pretinieki, kuri skandēja saukli: "Ne mans karalis." Britu raidsabiedrība BBC vēsta, ka protesta akcijās pret monarhiju policija sestdien aizturējusi 52 cilvēkus. Īpaši izcēlusies pret monarhiju vērstā aktīvistu grupa "Republic" ("Republika"). Policija jau saņēmusi kritiku par pārlieku vēršanos pret demonstrantiem. Policija norādījusi, ka "saprot" sabiedrības bažas, tomēr uzsvērusi, ka rīkojusies "proporcionāli" radītajiem draudiem. 

Neskatoties uz aktīviem monarhijas atbalstītājiem un pretiniekiem, liela daļa britu sabiedrības pret karaļa kronēšanu ir izrādījusi vienaldzību.

 Īpaši tā ir vērojama jaunākās paaudzes vidū, liecina sabiedriskās domas aptaujas. Jau zināmi ir kronēšanas reitingi televīzijā. Apvienotajā Karalistē televīzijā karaļa kronēšanas ceremoniju noskatījušies vismaz 18 miljoni cilvēku, vēsta BBC. Pašas kronēšanas brīdī skatītāju skaits esot sasniedzis pat 20,4 miljonus. Tas tomēr nesasniedz 26,5 miljonus cilvēku, kuri televīzijā pagājušajā gadā noskatījās karalienes Elizabetes II bēru ceremoniju. Apvienotajā Karalistē svinības turpinājās arī svētdien, bet pirmdien ir izsludināta brīvdiena.