Lielbritānijas karaļa Čārlza III kronēšanas priekšvakarā aptaujas liecina, ka vairums britu vēlas, lai tiktu samazinātas monarhijas izmaksas. 84% aptaujāto izteikušies, ka gribētu, lai kronēšanas ceremonijas izmaksas nodokļu maksātājiem būtu zem plānotajiem 100 miljoniem mārciņu. 80% britu vēlas mazāku karaļnamu un tikai divi procenti aptaujāto gribētu, lai Čārlza dzīvesbiedre Kamilla kļūst par karalieni.

Lielbritānijas karaļa Čārlza III kronēšanas priekšvakarā aptaujas liecina, ka vairums britu vēlas, lai tiktu samazinātas monarhijas izmaksas. 84% aptaujāto izteikušies, ka gribētu, lai kronēšanas ceremonijas izmaksas nodokļu maksātājiem būtu zem plānotajiem 100 miljoniem mārciņu. 80% britu vēlas mazāku karaļnamu un tikai divi procenti aptaujāto gribētu, lai Čārlza dzīvesbiedre Kamilla kļūst par karalieni.

Kas ir karaļnama naudas avots?

Britu karaļnamu finansē no valdības dotācijām un privātajiem fondiem.

Kad pagājušā gada septembrī mūžībā aizgāja karaliene Elizabete II, viņas vecākais dēls Čārlzs mantoja ne tikai karaļa kroni. Saskaņā ar vienošanos, ko 1993. gadā karaliene Elizabete II parakstīja ar premjerministra Džona Meidžera valdību, britu monarhiem nav jāmaksā mantojuma nodoklis, kad viņi nodod īpašumus troņa mantiniekam. Britu mediju vērtējumā, karaļa Čārlza privātā bagātība ir aptuveni 600 miljoni mārciņu, kas ir daudz vairāk nekā karalienes īpašums, viņai aizejot aizsaulē (370 miljoni mārciņu). Karaliskās ģimenes īpašumu kopējā vērtība ir daudz lielāka, un atšķirība starp publisko un privāto īpašumu var būt izplūdusi, atzīmē laikraksts "The Guardian". Dažu avotu ieskatā, karaļa Čārlza III privātā bagātība un ienākumi no vairākiem zemes īpašumiem varētu būt aptuveni 1,8 miljardi mārciņu.

Kā atzīmē laikraksts "The Daily Mirror", Čārlzs atbalstot karaļnama izdevumu samazināšanu, jo apzinoties, ka daudziem cilvēkiem ir grūti tikt galā ar pieaugošo dzīves dārdzību. 

Drīzumā karaļnama pienākumu pildīšanu varētu pārtraukt Glosteras hercogs (74) un hercogiene (76), Kentas hercogs (87) un viņa māsa princese Aleksandra (86), vairāk karaļnama pienākumu uzņemoties Velsas princim Viljamam un viņa dzīvesbiedrei Keitai.

Uzklausot iedzīvotāju vēlmi, 74 gadus vecais Čārlzs ir saīsinājis kronēšanas ceremonijas ilgumu un uzaicināto viesu skaitu līdz 2800 personām, taču kronēšanas ceremonijas izmaksas varētu sasniegt 100 miljonus mārciņu. Savulaik karalienes Elizabetes II kronēšanas ceremonijā 1953. gadā piedalījās vairāk nekā 8000 viesu. Uzzinot, ka karaļa Čārlza III privātais īpašums varētu būt aptuveni 1,8 miljardi mārciņu, 52% aptaujāto britu izteikušies, ka viņam pašam vajadzētu apmaksāt kronēšanas ceremoniju. 35% aptaujāto atbalstīja titula "karaliene konsorte" piešķiršanu Kamillai. Tikai divi procenti iestājās par karalienes titula piešķiršanu viņai, bet 21% uzskatīja, ka viņai nepienākas nekāds tituls. Karaļnama hronisti atzīmē, ka briti ir samierinājušies, ka Čārlzs ir apprecējies ar savu jaunības mīlestību Kamillu, taču nav piedevuši princeses Diānas, troņmantnieka Viljama un viņa brāļa Harija mātes, izstumšanu no karaliskās ģimenes, kas noveda pie traģiskām sekām.

Vai pēc kronēšanas iestāsies pamiers karaliskajā ģimenē

Gandrīz puse aptaujāto uzskata, ka karaliskā ģimene ir tās uzturēšanai izdotās naudas vērta, bet gandrīz 40% ir citās domās. Pozitīvs viedoklis par karaļnamu ir galvenokārt gados vecākiem cilvēkiem. Karaļnama skandālu virkne pēdējos gados ir iedragājusi "Firmas", kā dažreiz mēdz dēvēt karalisko ģimeni, pozitīvo tēlu. 

80 procenti aptaujāto uzskata, ka karalienes vidējā dēla prinča Endrū advokātu panāktā un karalienes Elizabetes II nomaksātā izlīguma summa (12 miljoni mārciņu) lietā par seksuālu uzmācību tolaik nepilngadīgajai Virdžīnijai Džufrē ir nopietni kaitējusi karaļnama prestižam.

 63 gadus vecais princis Endrū ir atstādināts no visiem karaļnama pienākumiem, jo kļuvis "toksisks", kad pasaule uzzināja par viņa draudzību ar notiesāto seksa varmāku un finansistu Džefriju Epšteinu, kurš dabūja galu ASV cietumā.

Vairums aptaujāto uzskata, ka prinča Harija un viņa dzīvesbiedres Meganas Mārklas atteikšanās no karaļnama pienākumiem 2020. gadā un pārcelšanās uz dzīvi ASV ir kaitējusi monarhijas reputācijai. Karalis Čārlzs III paudis gandarījumu, ka princis Harijs ieradīsies uz tēva kronēšanas ceremoniju, kas varētu iezīmēt pamieru karaliskajā ģimenē. Megana paliks Amerikā pie bērniem. 2021. gadā intervijā Oprai Vinfrijai Harijs un Megana apgalvoja, ka kāds no karaliskās ģimenes esot interesējies par viņu tolaik vēl nedzimušā dēla ādas krāsu. Karalis Čārlzs būs pirmais britu monarhs, kurš kronēšanas ceremonijā dos solījumu kalpot visu ticību pavalstniekiem. Kronēšanas ceremonijā tiks izmantotas karaliskās regālijas, kas tikušas lietotas ilgāk nekā 1000 gadus.