Mūžīgā diskusija par bebriem… Šobrīd, tuvojoties pavasarim, viens no skaistākajiem medību veidiem, kad, dienām kļūstot garākām, laikam siltākam, parādās pavasara skaņas un smaržas. Bet!

Ir liels bet! Cilvēka ekonomisko interešu dēļ – un tikai ekonomisko interešu dēļ – bebrs ir pasludināts par dabas ienaidnieku, postītāju. Bebram dabā ir jābūt! Savās bebrainēs tas rada unikālu biotopu, kur čum un mudž no bioloģiskās daudzveidības. Gribat satikt alni, dodieties uz bebraini! Bebri nerada postu foreļu un lašu upēm, jo bebrs upēs mitis, vēl pirms cilvēkam bija jebkāda interese par zivju resursu ekonomisko vērtību. 

Ir pētījumi, kas pierāda, ka bebru dambji netraucē lašu un foreļu migrācijai, tāpat bebru dambji uz upēm ir lieliska filtrācijas sistēma, kas ūdeni attīra.

Reiz mednieku diskusijā čatā par to, kā mednieku kolektīvam jānovērš bebru postījumi, kāds mednieks uzrakstīja: “Ja šie zvēri ir pieņemti Latvijā par normu, tad lai dzīvo un grauž. Tas viņiem ir normāls process, ka kaut kas jāgrauž. Ja ne, tad jāuzdod visiem Latvijas kolektīviem viena gada laikā iznīcināt visus bebrus līdz pēdējam!” Un jā, meža īpašnieku līdzšinējās politikas dēļ – draudot kolektīviem ar nomas līgumu laušanu – medniekiem pret šo fantastisko meža dzīvnieku, Latvijas dabas sastāvdaļu, ir izveidojies teju vai naids. Ja ir bebru dambis, tad jāiet, jājauc, jāstrādā, jāķer, jāiznīcina! Bet tas ir pret medību ētiku un visiem ilgtspējīgas apsaimniekošanas principiem! Ir jau arī vietas un medību platības, kur bebri ir praktiski likvidēti. Vai gribam atgriezties situācijā, kad bebrs atkal ir aizsargājams un nav medījams? Jāatceras – Eiropas izpratnē bebrs būtu aizsargājams. Īpaši aizsargājams!

Līdzīgi kā mednieks Mārcis Saklaurs sevi sauc par aļņu advokātu, es sevi gribētu saukt par bebru advokātu. Jā, medīt var, ir vietas, kur to skaits būtu jākontrolē. Bet ne jau jāiznīcina! Šajā gadījumā, runājot par bebraiņu likvidāciju, runa ir arī par unikāla, fantastiska biotopa iznīcināšanu, līdz ar to arī bioloģiskās daudzveidības samazināšanu. Ar dabu nav jācīnās, ar dabu ir jāsadzīvo!

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.