Šā gada 23. aprīlī Eiropas Parlaments (EP) atbalstīja pārskatīto t. s. Eiropas Šaujamieroču regulu, kuras pilnais nosaukums ir "Par šaujamieroču, to detaļu, sastāvdaļu un munīcijas nelikumīgu ražošanu un tirdzniecību".

Notika balsojums par tekstu, par kuru jau iepriekš EP un Eiropas Padome bija vienojušies. Tagad tiek paredzēts, ka padome tuvāko nedēļu laikā dos regulai zaļo gaismu!

Jaunais teksts paredz vienkāršotu sistēmu ES medniekiem, sporta šāvējiem, vēsturisko ieroču kolekcionāriem, kā arī būs vienkāršāk ar šaujamieroci un munīciju ceļot ārpus ES. 

Jaunums ir tāds, ka tiek ieviesta viena importa autorizācija. 

Tas ir ļoti svarīgs solis, lai nodrošinātu, ka ievešanas prasības nav pārāk sarežģītas. Protams, vienmēr bija iespējams šo sistēmu padarīt vēl vienkāršāku, bet būs jāsamierinās ar šo pašu! Piemēram, indivīdam, kurš ES vēlas ieroci ievest, jāņem vērā šādas prasības:

  • jānorāda informācija, kur ierocis tiks ievests un no kurienes izvests,
  • jānodrošina informācija par to, ka persona nav krimināli sodīta.

Saskaņā ar jauno tekstu dalībvalstīm joprojām ir jāizsniedz nacionālā importa autorizācija noteiktos gadījumus, kad mednieki, kolekcionāri un sporta šāvēji saņēmuši ielūgumu piedalīties kādā pasākumā. Šajā gadījumā personām ir jāievēro nacionālo normatīvo aktu prasības. Izmaiņas ir tādas, ka personām, kas ES vēlas iebraukt ar savu šaujamieroci, būs iespēja izvēlēties starp ES importa autorizāciju (ņemot vērā augstāk minētās prasības) vai arī nacionālo importa autorizāciju.

Tāpat jāņem vērā, ka regula dod tiesības Eiropas Komisijai, ieviešot dažādus normatīvos aktus, noteikt specifiskas prasības un nosacījumus, kas būtu jāievieš, izsniedzot nacionālās atļaujas ieročus ievest. Vēl nav skaidrs, kā jaunās prasības ietekmēs dalībvalstis, kurās nav īpašu prasību attiecībā uz trešās valsts medniekiem un sporta šāvējiem, kuri vēlas ES ievest savus šaujamieročus.

***

Pēdējo desmit gadu laikā Eiropā vilku skaits pieaudzis par 81% – par to liecina zinātniskie dati! Eiropā vilkiem klājas labi. Pieaugot vilku skaitam, pieaugs arī konflikti, kas radīs ļoti daudz negatīvu seku tieši vilkiem. Tādēļ ir nepieciešamība pārskatīt starptautiskās prasības, padarot normatīvos aktus daudz elastīgākus, ko iespējams pielāgot dažādām situācijām katrā valstī.

Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.