Cik vecus trusēnus var likt pie audžumātes? No kā atkarīgs trusēnu daudzums metienā? Jautā Janīna Limbažu novadā.

Truškopji vienmēr vēlas iegūt un saglabāt vairāk trusēnu, bet visām trušu mātēm nav astoņu pupu. Ja mazuļu ir vairāk, daži no tiem atpaliek augšanā, jo nepietiek mātes piena. Tāpēc ieteicams vienlaikus lecināt vairākas mātes, jo no tās, kam piedzimst lielāks metiens, paņem nost un pieliek tai, kam mazāks. To vislabāk izdarīt pirmajās trīs dzīves dienās, kad trusēni vēl nestaigā apkārt, bet visu laiku atrodas midziņā – mātes pūkās.

Rīkojas šādi: audžumāti izņem no būra un pūkās ieliek audžubērnus, lai tie aprod ar jaunās migas smaržu. Pēc pusstundas liek māti atpakaļ. 

Optimāli ir 6–8 trusēni.

"Dažas trušu mātes labprāt pieņem un izbaro audžubērnus. Tās ir pienīgas un ļoti mierīgas. Taču mēdz būt arī dusmīgas trusenes, kas nelaiž klāt svešus bērnus. Šādos gadījumos ieteicams visus trušus apsmidzināt ar parfimērijas smaržām. Tad mātīte vairs nespēj atšķirt savus mazuļus no audžubērniem," skaidro Latvijas sīkdzīvnieku audzētāju biedrības “Trusis un citi” ciltsdarba speciāliste Dace Kaula.

Trusēnu skaits metienā atkarīgs no:

  • barošanas un turēšanas;
  • meklēšanās dienas – ja truseni aplecina īstajā dienā, būs vairāk trusēnu. Ja lecina piespiedu kārtā, būs mazāk;
  • vecākiem – ja no viena tēviņa vairākām trusenēm ir maz bērnu, vainojams tēvs. Mātīti var pārbaudīt, lecinot ar dažādiem tēviem. Ja vienmēr ir maz trusēnu, vainojama māte;
  • gadalaika – vasarā vienmēr dzimst vairāk trusēnu, ziemā – mazāk. Aukstā laikā ārā ne visas mātes paspēj mazuļus pēc dzemdībām salikt migā un pabarot, un tie var nosalt.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.