Novērojumos, kas veikti ar radioteleskopu MeerKAT, astronomiem izdevies atklāt kādu objektu ātri rotējošā milisekundes pulsāra orbītā, kas atrodas aptuveni 40 000 gaismas gadu attālumā no Zemes, lodveida sablīvējumā NGC 1851.

Reklāma

Datormodelējums ļāva rekonstruēt maksimāli iespējamāko šīs neparastās sistēmas rašanās scenāriju. Sākotnēji tā vietā eksistējusi dubultā sistēma pulsārs – baltais punduris, taču vēlāk baltais punduris saistībā ar kāda trešā nezināmas iedabas objekta ierašanos izsists no orbītas, un jaunatnācējs ieņēmis tā vietu. Pieņemts, ka šis ķermenis varētu būt vai nu ārkārtīgi viegls melnais caurums, vai supermasīva neitronu zvaigzne.

Astronomi apgalvojuši, ka šā objekta turpmāka izpēte un tā piederības noskaidrošana varētu kļūt par vēl vienu nopietnu pavērsienu ceļā uz labāku izpratni par neitronu zvaigžņu vai melno caurumu evolūciju.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.