Vienā no jaunākajiem astronomiskajiem pētījumiem, iesaistot datormodelēšanu, starptautiska pētnieku komanda konstatējusi, ka Piena Ceļš izrādījies pārlieku liels savai “kosmoloģiskajai sienai” jeb galaktiku kompleksam, kas ir gluži kā sablīvēts galaktiskā pavediena analogs.

Reklāma

Šī struktūra, kas izvietojusies starp diviem voidiem – kosmiskajiem tukšumiem –, ietekmē to, ka Piena Ceļš un tuvumā esošās galaktikas griežas ap savām asīm pietiekami organizētā kārtībā. Un parasti esot tā, ka galaktikas ir mazākas par “kosmoloģisko sienu”: tikai viena miljonā daļa no visām galaktikām attiecīgajā datormodelējumā bija tikpat masīva, kāds ir Piena Ceļš, un tagad pētniekiem nāksies visos jaunākajos pētījumos ņemt vērā arī visus šos datus.

2022. gada vasaras sākumā Eiropas Dienvidu observatorija (ESO) kopā ar Apvāršņa notikumu teleskopu (EHT – Event Horizon Telescope) publicēja vēsturē pirmo Piena Ceļa centrā esošā supermasīvā melnā cauruma fotogrāfiju. Hipotēze par šāda objekta eksistēšanu šīs galaktikas centrā bija izvirzīta jau 20. gadsimta beigās, kad astronomi ievēroja ļoti dīvainu zvaigžņu kustību, bet 2020. gadā par šo atklājumu jau piešķīra Nobela prēmiju.