2017. gadā psihiskās slimības sāka uzskatīt par galveno darba nespējas iemeslu visā pasaulē. Pasaules veselības organizācijas ieskatā aptuveni 300 miljoni cilvēku sirga ar depresiju, bet vēl vismaz 260 miljoni dzīvoja nepārejošā trauksmē, un tas kopumā apliecinot šo saslimšanu ievērojamo pieaugumu aizvadīto dažu gadu desmitu laikā. Tostarp varot piebilst, ka paralēli ar novērojamo psihisko saslimšanu pieaugumu aizvien izplatītākas parādības kļūst veģetārisms un vegānisms.

Par šāda ēšanas veida izvēles motīviem mēdz nosaukt ētiskus un ekoloģiskus, kā arī ar tā dēvētajām “dzīvnieku tiesībām” saistītus apsvērumus un vēlmi uzlabot savu psihisko veselību ar diētas palīdzību.

Pētniece Urska Doberseka kopā ar kolēģiem savākusi datus par 20 attiecīgas ievirzes jaunākajiem pētījumiem, ieskaitot arī netieši saistītos, kā arī nejauši izvēlētus kontrolpētījumus. Un visos šajos pētījumos depresija un trauksme novērtēta, izmantojot tā dēvēto pašatskaiti, recepšu preparātus, medicīnisko diagnozi vai diagnostisko interviju. Metaanalīzē bija iekļauti 171 802 dalībnieki vecumā no 11 līdz 105 gadiem, no kuriem 157 778 bija gaļas lietotāji, bet 13 259 – gaļas neēdāji. Dalībnieku ģeogrāfiskais stāvoklis iekļāva Eiropu, Āziju, Ziemeļameriku un Okeāniju.

Rezultātā pētnieki atklāja, ka tie cilvēki, kuri uzturā lieto gaļu, salīdzinājumā ar tiem, kuri to nelieto, no depresijas un trauksmes cieta ievērojami mazāk. 

Vegāniem depresijas līmenis jau bija pat ievērojami augstāks nekā gaļas ēdājiem. 

Piebilsts, ka šo parādību pagaidām nav iespējams izskaidrot ar dzimumpiederību. Turklāt analīze apliecinājusi: jo striktāki bija pētījumi (proti, jo vairāk tie balstījās ārstu diagnosticētās psihiskajās saslimšanās, nevis pašatskaites aptauju datos), jo spēcīgāk izpaudās gaļas lietošanas priekšrocības.

Speciālisti piebilduši, ka šim pētījumam piemītot vairākas ļoti ievērojamas un spēcīgas puses, ieskaitot pietiekami lielo iesaistīto dalībnieku loku un tikai tādu pētījumu iekļaušanu, kuri nodrošināja skaidri izteiktu gaļas ēdāju un gaļas neēdāju dihotomiju (jēdziena dalīšana divos savstarpēji izslēdzošos apakšdalījumos).

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.