Saistībā ar dažādiem pēdējā laikā veiktiem pārdrošiem eksperimentiem virkne pētnieku nākuši klajā ar brīdinājumu par riskiem, kas varētu rasties, mēģinot mākslīgi samazināt Saules spožumu, izmantojot dažādas saules ģeoinženierijas metodes, tādējādi cerot apkarot globālās sasilšanas izraisītās sekas.

Speciālisti pauduši, ka Saules spožuma samazināšana varētu izraisīt galvenokārt tikai postošas un negatīvas sekas, un viens no tādiem aspektiem ir Saules aktivitātes samazināšanās Zemes atmosfērā un musonu lietu cikla būtiski traucējumi Dienvidāzijā un Rietumāfrikā, kas savukārt jau draud ar nopietnu ražas samazināšanos un miljoniem planētas iedzīvotāju nonākšanu pārtikas trūkumā. Tāpat uzsvērts, ka mākslīgi samazināts Saules spožums ievērojami palēninās ozona slāņa atjaunošanos.

Var piebilst, ka zvaigznes spožumu iespējams samazināt, izsmidzinot stratosfērā īpašus aerosolus Saules gaismas atpakaļ atstarošanai. Taču tieši tādi pasākumi pasliktināšot reģenerācijas procesu saistībā ar ozona slāni, kas pasargā Zemi no kaitīgā ultravioletā starojuma. Klimatologi piedāvājuši sakoncentrēt pūliņus uz ogļskābās gāzes, metāna un citu vielu izmešanas atmosfērā samazināšanu. Līdztekus tam viņi arī aicinājuši izstrādāt CO2 utilizācijas metodes rūpniecībā un enerģētikā, uzskatot, ka šīs metodes būs nesalīdzināmi drošākas un pat efektīvākas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.