AS "Sadales tīkls" noslēgusi sadarbības līgumu ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību (LOB) par īpaši aizsargājamā lauku piekūna (Falco tinnunculus) populācijas atjaunošanas veicināšanu Latvijā.

Reklāma

Uz zemsprieguma balstiem paredzēts uzstādīt līdz pat 300 putnu būru, kuros lauka piekūnu pētnieki – ornitologi Edgars Lediņš un Aigars Kalvāns – izvietos arī treilkameras putnu novērošanai.

Būri tiks izvietoti septiņās lauku teritorijās – Grobiņā, Ventspilī, Talsos, Saldū, Skrīveros, Tukumā un Elejā. Pirmie būrīši parauglaukumos jau ir izvietoti šajā pavasarī. Šovasar ornitologi veikuši pirmo iemītnieku un to mazuļu apgredzenošanu. Vēsturiski lauku piekūns Latvijā bijis plaši sastopams, taču kopš 1960. gada šo putnu populācija strauji sarukusi, 20. gadsimta beigās sasniedzot vēsturiski mazāko indivīdu skaitu. Šobrīd lauku piekūns ir iekļauts Latvijas Sarkanajā grāmatā kā īpaši aizsargājama putnu suga.

"Lauku piekūnu skaits pēdējos gados Latvijā ir gājis mazumā. Un viens no galvenajiem iemesliem varētu būt piemērotu ligzdošanas vietu trūkums.

Šādus būrus uz elektrības stabiem izmanto daudzās valstīs, jo tie putniem nodrošina ne tikai piemērotu lauku ainavu, bet arī labas barošanās vietas. Sākotnēji šādi būri neradīs būtisku piekūnu skaita palielināšanos, to varētu sagaidīt ilgtermiņā, bet noteikti tas būs vērtīgs atbalsts šīs putnu sugas populācijai," vērtē Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus, atzīstot, ka elektrības stabi ir gana saržģīta infrastruktūra, tāpēc līdz šim Latvijā putnu būri tajos nav likti. "Elektrības stabi ir laba vieta, kur izvietot piekūnu būrus, ņemot vērā šīs putnu sugas prasības pēc dzīvotnes. Dabiskā situācijā lauku piekūni ligzdotu vārnu ligzdās vai augstākās ēkās. Plēsīgie putni savulaik ir gana daudz cietuši, jo tie tika uzskatīti par kaitīgiem un mērķtiecīgi nīdēti ārā. 

Tāpat, ņemot vērā, ka plēsīgie putni ir barības ķēdes augšgalā, viņi cieš no dažādiem apkārtējās vides piesārņojumiem. Viņos uzkrājas daudz no tās ķīmijas, ko izmanto lauksaimniecībā un grauzēju indēšanā," 

secina V. Ķerus.

Lauku piekūni ir gājputni, kuri rudeņos aizlido uz siltajām zemēm. Jautāts, vai šobrīd uzstādīt būrus nav par vēlu, V. Ķerus atzīst, ka to darīt nekad nav par vēlu. "Mēs esam pieņēmuši, ka būri jāizvieto pavasarī. Taču putni var rudenī tos iemēģināt un nākamajā gadā, kad tie atgriezīsies, viņi jau zinās, kur ir tie būri, kuros var iemitināties," skaidro V. Ķerus.

Viesturs Ķerus, Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs: "Sākotnēji elektrības stabos izvietotie būri neradīs būtisku piekūnu skaita palielināšanos, to varētu sagaidīt ilgtermiņā, bet noteikti tas būs vērtīgs atbalsts šo putnu populācijai."

Sava enerģija

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Mediji".