Pirms došanās vasaras brīvdienās Igaunijas parlamentārieši pieņēma vēsturisku lēmumu, atbalstot valsts virzību uz kodolenerģijas izmantošanu. Par šādu rezolūciju balsoja 41 deputāts, kamēr 25 balsis bija pret un divi deputāti atturējās. Kāds balsojuma rezultāts šādā jautājumā varētu būt Latvijas parlamentā? Deputātu aptauja liecina, ka Saeimā vismaz pagaidām nav pārliecinošas kodolenerģijas atbalsta koalīcijas.
Rīgikogu 13. jūnijā pieņemtā rezolūcija "Atbalsts kodolenerģijas ieviešanai Igaunijā" noteic, ka jāveido atbilstošs tiesiskais regulējums un kodolenerģija jāiekļauj enerģētikas sektora nacionālās attīstības plānā. Dokumentā īpaši uzsvērta nepieciešamība rūpīgi izvērtēt ar valsts drošību, finansējumu un īpašumtiesībām saistītus riskus.
Igauņi – pa priekšu
Pieņemtais dokuments vēl nenozīmē, ka kaimiņvalstī jau dota atļauja kodolreaktora būvei. Pagaidām zaļā gaisma attiecas tikai uz nepieciešamajiem sagatavošanās pasākumiem. Parlamenta lēmumu īpaši gaidīja privātkompānija "Fermi Energia", kas ir atvēzējusies kodolreaktora būvei Igaunijā. Runa ir par mazo modulāro reaktoru (SMR) ar 300 MW jaudu, kas ir apmēram 20% no visa Igaunijas elektrības patēriņa dienā.
Speciālisti iepriekš secinājuši, ka kodolenerģijas ieviešana Igaunijā sniegtu vairākas priekšrocības, tostarp līdzsvarotu atjaunojamās enerģijas ražošanas jaudas svārstības un ilgtermiņā nodrošinātu stabilu un pieņemamu elektrības cenu.
Tuvāko piecu gadu laikā Igaunijas parlaments plāno sagatavot kodolenerģijas likumu.
Paredzēts veidot arī kodolenerģijas drošas izmantošanas regulatoru, kā arī attīstīt zināšanas un kompetences.
Igaunija un Latvija ir vienojušās par savstarpēju informācijas apmaiņu regulējuma progresa izstrādē. "Latvija ir ieinteresēta sekot regulējuma attīstībai Igaunijā, jo liela daļa no tā ir saistīta ar drošības aspektiem," informē Klimata un enerģētikas ministrijā (KEM).
Salīdzināmies ar Lietuvu
Lietuvā, kur agrāk atteicās no kodolenerģijas izmantošanas, slēdzot Ignalinas AES un vēlāk apturot arī jauna reaktora projekta īstenošanu, jautājums par šīs nostājas maiņu pagaidām nav publiskajā dienaskārtībā.
Kodolfiziķis Agris Auce raksturo: "Lietuvai ir gan izglītības programmas šajā jomā un saglabātas kompetences, gan arī likumdošana pietiekami labā līmenī, lai viņi būtu vismaz gadus piecus priekšā Latvijai brīdī, kad nolems kaut ko darīt."
Auce piebilst, ka arī lietuvieši tāpat kā igauņi domā par mazajiem modulārajiem reaktoriem jeb SMR, tikai šis jautājums vēl nav nonācis līdz skaļām publiskām deklarācijām.