Stalts karoga masts, kurā uzvilkts Latvijas karogs, izdaiļo jebkura nama pagalmu vai lauku īpašumu. Ja mastu plānots uzstādīt pirmo reizi, rodas daudz jautājumu: cik augstu to izvēlēties, kā piemeklēt labāko vietu un no kāda materiāla būs vispiemērotākais.
Karogu masti mēdz būt rūpnieciski ražoti vai pašu izgatavoti. Tie ir dažādu garumu un materiālu, atšķirīgu veidu pamatnēm, arī atšķirīgām karoga pacelšanas sistēmām. Par to zina pastāstīt SIA k-masti.lv vadītājs Oskars Mazulis.
Koka, metāla vai stiklšķiedras masts
Koka masti populārāki bija sendienās, taču joprojām cilvēki mēdz tos uzstādīt pie lauku mājām. Tos var izgatavot no bērza, priedes, egles. Jāraugās, lai koks ir taisns, un tad to apstrādā: nozāģē zarus, stumbru nomizo, izžāvē, pēc tam beicē vai gruntē un nokrāso. Jāpielāgo gan paša masta, gan karoga pacelšanas mehānismi.
Lai koka masts izskatītos labi, tas teju katru gadu jāpārkrāso. Koka masts kalpos aptuveni 10 gadus.
Karoga uzvilkšanas aukla tiek novietota ārpusē.
Tērauda masti ir ļoti izturīgi, nepadodas vēja izraisītai deformācijai. Melna metāla (rūsējoša) karoga masts pirmajā brīdī varētu šķist lētāks risinājums, tomēr tas būs regulāri jākopj – reizi 3–4 gados jāpārkrāso vai jāizvēlas noturīgāks apstrādes veids, kā cinkošana, pulverkrāsošana, kas sadārdzina masta izgatavošanas izmaksas.
Nerūsējošais tērauds var būt pulēts vai slīpēts, kas to padara izskatīgāku un neprasa regulāru uzmanību. Taču nerūsējošais tērauds ir ļoti dārgs. Tērauda masti ir arī ļoti smagi, kas prasa lielāku uzmanību un vairāk izdevumu gan transportējot, gan uzstādot (paceļot var būt vajadzīgs pacēlājs), gan masta pamatni vajadzēs izbūvēt lielāku un masīvāku.
Tāpēc pie privātmājām rūpnieciski ražoti tērauda masti redzami reti. Ja aukla vai dzelzs trose ir mastam ārpusē, tā izraisīs ievērojamu troksni.
Tērauda mastus mēdz izgatavot arī pašu spēkiem – sametinot vai saskrūvējot kopā vairākas tērauda caurules. Diemžēl bieži tas neizskatās visai glīti. Turklāt viena diametra caurule visā garumā nav tik stabila kā vairāku posmu konisks masts – apakšējai daļai ir lielāks diametrs, augšējai mazāks.
Alumīnija mastus var iegādāties divu veidu. Ir kvalitatīvi rūpnieciski ražoti masti. To cena vidēji ir par 25% augstāka nekā stiklšķiedras mastiem. Tiem piemīt augsta izturība pret laikapstākļu ietekmi. Otrs veids – ļoti vienkārši, salīdzinoši lēti, no vairākiem posmiem saliekami masti. “Iegādājoties šādu mastu, rūpīgi jāizpēta, kāds būs tā garums pēc salikšanas, kā arī jārēķinās, ka tas, visticamāk, ātri sašķiebsies un deformēsies, jo alumīnija caurulītes diametrs un biezums noteikti nebūs pietiekams. Turklāt alumīnijs ir mīkstāks materiāls, kurš vieglāk pakļaujas deformācijai,” uzmanību vērš Oskars Mazulis.