Kartupeļu pagrabos aprīlī turpina rosīties kartupeļu šķirotāji, atlasot bojātos, lai iestādītu pēc iespējas veselīgākus bumbuļus.
Sēklas materiāla atjaunojamā daļa no sēklaudzētājiem jau aizrunāta – tā tikai labā kvalitātē gaida stādāmo laiku.
Svarīga arī lauka izvēle – sevišķi atjaunoto sēklu nevajadzētu stādīt vietā, kur kartupeļi auga iepriekšējos gadus, kā arī nederēs platības, kur nesen bijušas pļavas vai ganības. Nesenos zālājos joprojām var būt sastopami neskaitāmi sprakšķu un maijvaboļu kāpuri, kas, zālāju saknēm satrunot, būtu sajūsmā par kartupeļu bumbuļu klātbūtni.
Rezultātā – kaitēkļu kāpuriem gan mitrums, gan barība, bet saimniekam rudenī garantēta sabojātu kartupeļu raža.
Slimību ierosinātāji jaunajā ražā, ko vēl tikai plānojam stādīt, nokļūst divos variantos. Liela daļa slimību ierosinātāju saglabājas augsnē un uz pērnajām augu atliekām – ar to jārēķinās, stādot kartupeļus tajā pašā vietā.
Tie ir kartupeļu lapu sausplankumainības ierosinātāji, uz augsnē pārziemojušiem kartupeļiem attīstīsies zoosporas, kas ierosina kartupeļu lakstu puvi. Sklerociju veidā augsnē un micēlija veidā uz augu atliekām saglabājas arī melnais kraupis jeb rizoktonioze. Tāpat uz augu atliekām ziemu pārdzīvojuši sudrabotā kraupja ierosinātāji.
Pagaidām mazizplatītas slimības – kartupeļu antraknozes – ierosinātāji augsnē un inficētās augu atliekās saglabājas pat ilgāk nekā divus gadus. Parasto kraupi ierosinošās baktērijas dzīvo visās augsnēs, bet baktēriju koncentrācija palielināsies, gadu no gada audzējot baktērijas iecienītos kartupeļus.
Augu atliekās līdz jaunai sezonai būs saglabājusies kartupeļu melnkāju ierosinošā baktērija, bet augsnē – stublāju slapjo puvi izraisošā. Augsnē atradīsies arī kartupeļu bumbuļu fomozo sauso puvi un kartupeļu bumbuļu fuzariālo puvi ierosinošās sēnes.
Pavasarī ar inficētu sēklas materiālu var iestādīt gandrīz visas tās pašas slimības. Niecīgas lakstu puves un slapjās puves pazīmes uz stādāmajiem bumbuļiem – un slimību izraisītājs jau sāk gaidīt piemērotu brīdi attīstībai. '
Arī ar sausajām puvēm un bakteriālo melnkāju inficētie kartupeļi, nokļuvuši vagās, spēs sabojāt jauno ražu. Steidzīgajiem stādītājiem jāatceras, ka aukstos un slapjos pavasaros steiga nepavisam neatmaksāsies, ja iestādīs ar melno kraupi klātus bumbuļus. Tādējādi var nākties samierināties ar slikti sadīgušu kartupeļu lauku, jo neiesilušās, aukstās un dziļās vagas savā labā izmantos asnu nekroze jeb dīgstu puve.
Pavasarī pagrabos savu attīstības kulmināciju sasniedz sudrabainais kraupis, jo attīstība notiek visu gadu. Slimība būs aktīvi izplatījusies, ja ziemā glabātavās bija mitrs gaiss un gaisa temperatūra ir augstāka par +3 oC. Stādījums var sliktāk sadīgt, ja slimības sudrabainie plankumi pārklāj visu bumbuli. Turpretī, ja uz sudrabotajiem plankumiem saskatāmas melnas, sīkas piknīdas – mikrosklerociji –, tad pastāv iespēja veicināt kartupeļu antraknozes izplatību.