Lai pastāstītu par līdz šim paveikto Latvijas lauksaimniecības augsnes kartēšanā, kūdraugsnes izplatību, kā arī augsnes kartēm un to nozīmi nākotnes lauksaimniecības politikā, šā gada oktobrī un novembrī vairākos reģionos tiks rīkoti klātienes semināri, informē Zemkopības ministrijā (ZM).

Reklāma

ZM atgādina, ka trīs gadus projektā "Ilgtspējīgas augsnes resursu pārvaldības uzlabošana lauksaimniecībā" tiek pētīta Latvijas lauksaimniecības zeme. Tostarp tiek veikta augsnes izpēte un datu atjaunošana, jaunas nacionālās Latvijas augsnes klasifikācijas sistēmas izstrāde, oglekļa krājumu augsnē mērījumi un siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju aprēķini, lauksaimniecības augsnes datubāzes izstrāde un vairāku digitālo reģistru savienošana.

Ministrijā piebilst, ka projekta gaitā veikta arī Latvijas kūdraugsnes izpēte. Augsnes kartēšana, veicot lauka darbus un dziļrakumus, notika Taurenes un Platones pagastos.

Pēc ZM minētā, balstoties uz lauka darbos iegūtajiem datiem, 

augsnes zinātnieki ir izstrādājuši īpašu metodiku, pēc kuras novērtēt un kartēt kūdraugsnes izplatību lauksaimniecībā izmantojamā zemē visā Latvijas teritorijā, izmantojot mašīnmācīšanās algoritmus.

Pirmais seminārs notiks 13. oktobrī plkst. 11 Madonas biznesa attīstības centrā Madonā, savukārt nākamais - 19.oktobrī plkst.10 Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) telpās Ozolniekos.

Sekos seminārs 1. novembrī plkst. 12 Rēzeknes novada pašvaldībā un 22. novembrī plkst.12 Grobiņas kultūras centra "Robežnieki".

Jau ziņots, ka Norvēģijas finanšu instrumenta projektu "Ilgtspējīgas augsnes resursu pārvaldības uzlabošana lauksaimniecībā" ZM īstenos līdz 2024. gada 31. janvārim.

ZM partneri Norvēģijas Grantu klimata un vides 2014.-2021.gada perioda programmas projekta realizēšanā ir Norvēģijas Bioekonomikas pētījumu institūts, Latvijas Universitāte, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" un Valsts augu aizsardzības dienests.

Projekta plānotais budžets ir 1,83 miljoni eiro, ko veido Norvēģijas piešķirtais 1,56 miljoni eiro grantu finansējums un 0,27 miljoni eiro valsts līdzfinansējums.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.