Cloudy 7.7 °C
S. 09.11
Teodors
SEKO MUMS
Reklāma
Lauka darbi.
Lauka darbi.
Foto: Shutterstock / Latvijas Mediji

Klimata pārmaiņas ir process, kas norisinās ne tikai atmosfērā. Ļoti nozīmīga loma klimata pārmaiņu kontekstā ir arī augsnei, jo tā kalpo kā milzīga dabīga oglekļa krātuve.

Reklāma

Augsnes oglekļa nozīme klimata pārmaiņu kontekstā

Pēc Eiropas Vides aģentūras datiem Eiropas Savienības augsnes satur vairāk nekā 70 miljardus tonnu organiskā oglekļa. Visvairāk oglekļa satur organiskās augsnes, proti, augsnes, kas ir bagātas ar organisko materiālu.

Fotosintēzes procesā augi uzņem oglekli no atmosfēras. Ogleklis, kas netiek izmantots virszemes augu attīstībai, caur augu saknēm uzkrājas augsnē, tādējādi neļaujot tam nonākt atmosfērā un veidot oglekļa dioksīdu (CO2), kas ir galvenā siltumnīcefektu izraisošā gāze. Taču klimata pārmaiņu dēļ, paaugstinoties temperatūrai un palielinoties nokrišņu daudzumam, augsnes organiskās vielas, kas satur oglekli, ātrāk sadalās, izdalot atmosfērā CO2. 

Oglekļa apjomu augsnē ļoti būtiski ietekmē arī mežu un lauksaimniecības zemju apsaimniekošanas veids.

Latvijā ir veikti vairāki pētījumi par oglekļa uzkrājumu augsnē. Pētījumus veikuši Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" (meža resursu monitoringa datu izmantošana oglekļa krājumu izmaiņu raksturošanai, siltumnīcefekta gāzu emisiju un CO2 piesaistes novērtējums vecās mežaudzēs, oglekļa aprite meža ekosistēmā) un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju  universitāte (organisko augšņu ģeogrāfiskais izvietojums).

Oglekļa monitoringa sistēma Latvijā

Latvijā oglekļa monitoringa sistēmas izveidi lauksaimniecībā izmantojamā zemē nodrošina Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD). Oglekļa monitoringa sistēmas izveidei VAAD īsteno vairākus pasākumus. Viens no šādiem pasākumiem ir oglekļa monitoringa punktu ierīkošana augsnes agroķīmiskās izpētes reprezentatīvās kopas saimniecību laukos, lai novērtētu saimniekošanas veida ietekmi uz oglekļa uzkrājumiem augsnē.

Saimniecību agroķīmiskās izpētes reprezentatīvā kopa tiek veidota, lai iegūtu un apkopotu informāciju par lauksaimniecībā izmantojamās zemes auglības līmeni un tā pārmaiņām piecu gadu ciklā.

 Reprezentatīvās kopas izveidi VAAD uzsāka 2018. gadā, un tā tiks pabeigta 2022. gadā, aptverot visus Latvijas valsts plānošanas reģionus (Rīgas, Kurzemes, Latgales, Vidzemes, Zemgales). Izlases kopā tiek iekļautas integrētā un bioloģiskā saimniekošanas veida saimniecības ar dažādu specializāciju – laukkopības, lopkopības un dārzkopības. 

1.att.

Katru gadu kopai tiek izvēlēti 5000 ha, kuros dienests veic agroķīmisko izpēti (kopumā no 2018. līdz 2022. gadam – 25 000 ha). Vienlaikus ar agroķīmisko izpēti ik gadu tiek ierīkoti 20–23 oglekļa monitoringa punkti (viens monitoringa punkts katrā konkrētā gada reprezentatīvās kopas novadā, kopumā no 2018. līdz 2022. gadam vairāk nekā 100 punkti;1. att.), kuros dienests ņem augsnes paraugus un analizē VAAD Agroķīmijas laboratorijā.

2021. gada februārī tika uzsākts darbs Norvēģijas finanšu instrumenta projektā Ilgtspējīgas augsnes resursu pārvaldības uzlabošana lauksaimniecībā, ko īsteno Zemkopības ministrija sadarbībā ar Norvēģijas Bioekonomikas pētījumu institūtu, Latvijas Universitāti, Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu Silava un VAAD. Projekta kopējais plānotais budžets ir 1,83 miljoni eiro. No tā 1,56 miljoni eiro ir Norvēģijas grantu līdzfinansējums un 0,27 miljoni eiro – Latvijas nacionālais līdzfinansējums.

Reklāma
Reklāma

Viena no aktivitātēm, ko projekta ietvaros īsteno VAAD, ir nacionālās oglekļa monitoringa sistēmas izveide. Aktivitātes mērķis ir noteikt oglekļa uzkrājumu lauksaimniecībā izmantojamā zemē un prognozēt tā izmaiņas nacionālās siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas inventarizācijas nolūkā. 

Projekta ietvaros tiks izveidota datu bāze par oglekļa krājumiem augsnē, lai nākotnē šo informāciju varētu izmantot ilgtspējīgas zemes resursu apsaimniekošanas plānošanai, siltumnīcefekta un klimata pārmaiņu politikas veidošanai un īstenošanai. Aktivitātes ietvaros plānots ierīkot 200 oglekļa monitoringa punktus proporcionāli lauksaimniecības zemju sadalījumam valsts plānošanas reģionos. Monitoringa punktu ierīkošanas vietas izvēlētas pēc vairākiem īpaši izstrādātiem kritērijiem. 

Izvēlētie lauki, kur ierīkoti monitoringa punkti, reprezentē izplatītākos Latvijas augšņu tipus un saimnieciski nozīmīgākos saimniekošanas (bioloģiskā un integrētā lauksaimniecība) un zemes izmantošanas veidus: aramzeme, augļu dārzi, ilggadīgie zālāji (pļavas un ganības).

2021. un 2022. gadā tika ierīkoti 80 oglekļa monitoringa punkti (kopumā 160 punkti; 2. att.). Lauka darbi notika no augusta līdz novembrim. Katrā punktā tika paņemti augsnes paraugi trīs dziļumos (0–10 cm, 10–20 cm un 20–40 cm) piecos atkārtojumos (vienā punktā 15 paraugi, kopumā 2400 augsnes paraugi). VAAD Agroķīmijas laboratorijā šie augsnes paraugi tika analizēti, nosakot oglekļa daudzumu un citus rādītājus. 2023. gadā plānots ierīkot vēl 40 oglekļa monitoringa punktus.

2.att.

Iegūtie dati tiks apkopti oglekļa monitoringa datu bāzē, kas tiks iekļauta vienotajā Kultūraugu uzraudzības valsts informācijas sistēmas (KUVIS) Lauksaimniecībā izmantojamās zemes pārvaldības sistēmā.

Projektu īstenojot, plānots atjaunot nacionālos augsnes datus klimata pārmaiņu politikas plānošanai, uzlabot uzticamas, valstij raksturīgas augsnes informācijas pieejamību lauksaimniecības zemē, izveidot augsnes oglekļa monitoringa sistēmu lauksaimniecības zemē un uzlabot SEG emisiju aprēķina sistēmu.

Iegūto informāciju plānots izmantot ilgtspējīgiem lauksaimniecībā izmantojamās zemes apsaimniekošanas risinājumiem, sniedzot papildu informāciju gudrai un mūsdienīgai saimniekošanai.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
SAIMNIEKS UZŅĒMĒJS
Reklāma