Džeimss Daglass Morisons. Jeb Džims Morisons. Jeb vienkārši Džims. Varbūt arī vienkārši Morisons. Bet katrā ziņā viena no harismātiskākajām rokmūzikas personām, savā tikai 27 gadus ilgajā mūžā spējot kļūt par visīstāko leģendu, par kuru pasaulē aizgūtnēm runā vēl joprojām, arī pusgadsimtu pēc viņa aiziešanas mūžībā...
Admirāļa atvases bērnība
Džims piedzima ASV mērauklās salīdzinoši nelielajā Floridas pilsētā Melbernā, un tas notika 1943. gada 8. decembrī. Viņa tēvs Džordžs Stīvens Morisons (1919–2008) bija militārais jūrnieks, izdzīvojis Pērlhārboras slaktiņā 1941. gada 7. decembrī, vēlāk kļuva par admirāli un 1964. gada augustā bija ASV jūras spēku komandieris Tonkinas līča incidentā, kas veicināja amerikāņu iebrukumu Vjetnamā. Laikā, kad pasaulē nāca Džims, tēvs gaidīja pavēli doties uz 2. Pasaules kara fronti Eiropā.
No vecākiem Džims mantojis īru, angļu un skotu asinis. Pirmos savas dzīves gadus Džims dzīvoja faktiski divatā ar māti Klāru Morisoni (dzimusi Klārka, 1919–2005), un tas bijis viņa visbezrūpīgākais laiks. Pēc kara tēvs biežāk uzturējās mājās, lai gan vienalga ne tik bieži un daudz, lai kļūtu tuvāks dēlam, turklāt to pašu laiku viņš pavadīja, pārsvarā cenšoties arī ģimenē iedibināt militāro kārtību, jo sevišķi dricelējot Džimu. Piemēram, viņam tēvs bija jāuzrunā ar “sir”, jālūdz viņam atļauja piecelties no pusdienu galda un tamlīdzīgi. 1947. gadā, kad ģimene dzīvoja Ņūmeksikā, piedzima Džima māsa Anna Robina, vēl pēc gada – arī brālītis Endrjū Lī, un var piebilst, ka viņi abi vēl ir dzīvajo vidū.
Tā kā tēvs bija militārists, Džima ģimenei nācās bieži mainīt dzīvesvietas. Vēstīts, ka tādā veidā četru gadu vecumā Džims reiz ceļā redzējis skatu, kas uz viņu atstājis gigantiski lielu iespaidu, vēlāk kļūstot par vienu no galvenajiem viņa ne pārāk garās dzīves motīviem. Uz kāda Ņūmeksikas ceļa bija noticis ceļu satiksmes negadījums, kurā iekļuvusi indiāņus pārvadājoša smagā automašīna. Kad garām brauca mašīna, kurā bija arī Džims, uz ceļa vēl joprojām esot mētājušies asiņaini un sakropļoti bojāgājušo līķi, kurus vēl neviens nebija piesedzis. Vēlāk intervijās Džims apgalvojis, ka tas viņam licis pirmo reizi mūžā līdz mielēm iepazīt to, kas ir izbailes. Vēl vairāk:
Džims sajutis, kā nule bojā gājušo indiāņu dvēseles acumirklī alkaini iemitinājušās tieši viņa ķermenī...
Šo gadījumu viņš bieži atcerējās, rakstīja dzejas par indiāņu gariem un spokiem, labprāt par to stāstīja arī intervijās. Tiesa, vēlāk noskaidrojās, ka vecāki šo notikumu atceras citādi – kā parastu avāriju, kurā daži indiāņi guvuši vieglus ievainojumus. Tēvs paudis, ka arī tas mazajam Džimam tomēr raisījis tik dziļu pārdzīvojumu, ka viņš vārda vistiešākajā nozīmē neglābjami ieciklējies uz “šiem nelaimīgajiem indiāņiem”, savukārt apkārt it kā izmētātos beigto cilvēku līķus zēns izdomājis vai vienkārši iztēlojies tik spēcīgi, ka vairs nav varējis pats no šīs iedomas atbrīvoties.
Gudrinieks ar savu viskija blašķi
Biogrāfi uzsvēruši, ka Džims jau kopš mazotnes pārsteidzis ar savu iedzimto intelektu. Piemēram, amerikāņu sabiedrībā vēl joprojām it kā svarīgais intelektuālā koeficienta (IQ) rādītājs Džimam esot bijis 149, kas ne tikai uzskatāms par ļoti augstu, vismaz uz vidējā visu amerikāņu rādītāja fona (dažādos avotos dažādi skaitļi), bet ar tādu IQ apveltītos cilvēkus nešaubīgi dēvē par ģēnijiem. Tāpat uzsvērta arī viņa spēja teju vai ik solī visus apburt, savaldzināt, allaž noskaņot labvēlīgi pret sevi. Taču jau drīz kļuva skaidrs, ka šajā šķietami burvīgajā būtnē iemājojuši arī ārkārtīgi jaudīgi velni. Piemēram, Džims izrādījās arī melošanas supertalants, dažkārt šajā spējā sasniedzot pārsteidzošu meistarību. Tāpat viņam patika skarba, nežēlīga izjokošana, par kuras ilgstošu upuri bija kļuvis viņa jaunākais brālis Endrjū. Un tamlīdzīgi.
Bērnībā Džims ļoti aizrāvies ar lasīšanu. Turklāt viņš lasījis nevis pasakas vai dēku romānus, bet gan pasaules slavenākos filozofus, simboliskās dzejas meistarus un citus autorus, kuru radītie darbi katrā ziņā nav tā vienkārši un uzreiz sagremojami arī puslīdz nobriedušiem prātiem. Viens no Džima skolotājiem vēlāk atklājis, ka pats personīgi vērsies Kongresa bibliotēkā, lai pārliecinātos, ka grāmatas, par kurām viņam stāstījis Džims, patiešām eksistē. Izrādās, eksistē gan! Un vēl Džimam jau bērnībā paticis pašam rakstīt dzejoļus, kā arī zīmēt piedauzīgas karikatūras, kas turklāt pat esot ļoti labi sanākušas.
Džims vēl kā pusaudzis ar atklātu smaidu sejā jau sāka pamazām plānot savus ceļojumus uz citu realitāti. Tostarp biogrāfi noskaidrojuši, ka šos savus ceļojumus viņš jau pietiekami agrā vecumā sācis īstenot ne tikai ar grāmatu, bet arī alkohola palīdzību. Vispirms viņš esot sācis iedzert faktiski tikai vienā nolūkā – lai speciāli pakaitinātu vecākus. Laikabiedri vēstījuši, ka, iestājoties koledžā, Džimam jau piemitis savdabīgs paradums vienmēr pa rokai turēt blašķi ar viskiju. Tas gan nenozīmē, ka viņš to vienmēr lietoja un vienmēr it kā bija iereibis. Nē, tolaik tas tā vēl nebija. Taču blašķe jau bija.