Mist -9.7 °C
T. 12.02
Karlīna, Līna
SEKO MUMS
Reklāma
Aleksandrs auklē mazmazmeitu Ievu. Lubāna, 1996. gads.
Aleksandrs auklē mazmazmeitu Ievu. Lubāna, 1996. gads.
Foto: No A. Kalniņa ģimenes arhīva

Latviešu literatūra nav īpaši bagāta ar dienasgrāmatām. Ar atmiņu un memuāru grāmatām – jā, bet ne ar dienasgrāmatām. Iespējams, tā nav mūsu tradīcija – rakstīt dienasgrāmatu.

Reklāma

Tiem, kuri Otrā pasaules kara laikā devās trimdā un bija aizņemti ar jaunas dzīves iekārtošanu, tādām lietām vienkārši neatlika laika. Savukārt Latvijā palikušie baidījās uzticēt dienasgrāmatas lappusēm savas patiesās domas. Jo vienmēr pastāvēja varbūtība, ka tās nejauši izlasīs padomju varas iestādēm lojāli cilvēki.

Tāpēc tik liela vērtība ir piecām piezīmju kladēm, nejauši uzietām 2022. gada beigās kādas ģimenes mājas bēniņos Latvijā, Lubānā, Krasta ielā. Klades ar ierakstiem piederēja latviešu lauksaimniekam, leģionāram un trimdas latvietim Aleksandram Kalniņam, kurš mūža pēdējos gadus pavadīja Lubānā pie sava dēla Jāņa.

No piezīmju kladēm līdz grāmatai

Par atradumu A. Kalniņa radinieki pastāstījuši vēsturniekam Kasparam Strodam, kurš jau pēc pirmajām izlasītajām lappusēm sapratis šo piezīmju, patiesībā dienasgrāmatas, vērtību. Lūk, ko par to saka K. Strods: "Daudzi trimdas latvieši kaut ko rakstījuši, taču tik sistemātiski un tik ilgā laika posmā to darījis retais. Varbūt pat neviens. Vismaz savā vēsturnieka karjerā tik intensīvi un rūpīgi rakstītu dienasgrāmatu redzu pirmo reizi."

K. Strods darbojas Latgales kultūras pētniecības biedrībā "Hronologeja", kas uzņēmās dienasgrāmatas manuskripta atšifrēšanu, apkopošanu vienā grāmatā un izdošanu. Un tā 2024. gada decembrī pie lasītājiem nonāca Aleksandra Kalniņa grāmata "Dienas piezīmes. 1944–1960". Patiesi unikāla vēstures liecība, kas stāsta par latviešu karavīra gaitām un dzīvi vispirms gūstekņu, tad "dīpīšu" nometnēs. Par izceļošanu uz Lielbritāniju, vēlāk uz Kanādu. 

A. Kalniņš ir uzmanīgs vērotājs, kurš uz pasauli raugās ar praktiska laucinieka aci. Tomēr galvenā tēma, kas caurvij A. Kalniņa dienasgrāmatu, ir gluži vai izmisīgas ilgas pēc dzimtenes un tuviniekiem.

"Jau būtu ņēmis vagu..."

Aleksandrs Kalniņš piedzima 1911. gada 19. novembrī Lubānas pagasta Lapeniekos zemnieku ģimenē. 1928. gadā pēc tēva nāves kā vecākais dēls uzņēmās saimniecības vadīšanu. Dienējis Latvijas armijā Daugavpils Jātnieku pulkā. 1935. gadā iestājies Madonas aizsargu pulkā. 1936. gadā salaulājas ar Lubānas meiteni Annu, pasaulē nāk divi puikas – Juris un Jānis.

Padomju un vācu okupāciju laikos turpināja dzīvot Lapeniekos un kopt zemi. 1944. gada augustā, kad padomju armija tuvojās Lubānai, dzimta izlēma doties bēgļu gaitās un nonāca līdz Trikātai. 1944. gada septembrī Aleksandrs kopā ar jaunāko brāli Mārtiņu tiek iesaukti Latviešu leģiona 15. divīzijā un nosūtīti uz Dancigu. Abu brāļu ģimenes, sievas un bērni, paliek okupētajā Latvijā.

Daži ieraksti no Aleksandra dienasgrāmatas. "16.9.1944. Nevaru izteikt, kā sāpēja sirds, kad spēru pirmos soļus uz kuģa. Jau būtu ņēmis vagu, ja vien Mārtiņš (brālis. – J. L.) piebiedrotos. Bet apkārt bija sardze, tas būtu veltīgi. Agri vai vēlu visus, kuri bēga, saķēra. 

Reklāma
Reklāma

Raudāju kā bērns, jo te palika mana dzīve, mans mērķis, mani mīluļi. Jābrauc prom, un es neko nezinu par viņiem."

"27.9.1944. Laimīgi esam Dancigas ostā."

"25.2.1945. Reizēm tīri mierīgi, ka mani mīļie ir dzimtenē un viņiem nav jāiet šis moku ceļš. Bet reizēm domāju – labāk viņi būtu atbraukuši te, ne kad jābrauc uz Sibīriju. Ja tas viņiem jāizcieš, tad maz cerību viņus satikt. Tad labāk, lai viņi paliek turpat dzimtenes smiltājā."

"19.4.1945. Ejam uz šaušanas apmācībām. Neveicas. Naktī kaujas mācības. Sirds sažņaudzas, redzot ziedošos dārzus un sazēlušās druvas. Vai Lapeniekos kāds sēj? Kur mani mīļie – sieviņa, dēliņi, radi un kaimiņi? Kaut jel tie būtu savā kaktiņā un viņiem būtu lemts mierīgi dzīvot! Varbūt arī tie klīst ziemeļu taigās?"

"29.3.1947. Sapņos biju dzimtenē. 

Aizvien vairāk esmu spiests domāt par māju, jo, redzot vācu zemniekus aizbraucot ar okšiem laukos un dzirdot arklu skanot lielajās orē, nekas nevar novērst manas domas no maniem mīļajiem. 

Zinu, ka nevaru jums palīdzēt, mani mīļie. Sieviņ, kā tu tiec ar darbiem galā? Dēliņi vēl ir mazi, lai turētu arkla balstu manā vietā. Ak, mīļo sieviņ, kaut tu nepagurtu mani gaidīt!"

"26.10.1947. Pirmā svētdiena Anglijā. Saule spīd tāpat kā dzimtenē un Vācijā. Nav daudzinātās miglas un mitrā klimata."

"12.12.1951. Drūma, apmākusies diena. Līst, ar sniegu, pretī zīmējas Kanādas mežotie krasti. Plkst. 10 rītā piestājam krastā. Vēl pusdiena uz kuģa. Sāk nolādēt. Plkst. 3 un desmit minūtēs speru pirmo soli uz svešās un plašās Kanādas cietzemes. Ir patiess miers, un nav nekādu šaubu pazīmju. Vēl lūdzos Dieva žēlastību, viņa atbalstu jaunajā zemē."

Cilvēks ar milzīgu enerģiju

Lasot "Dienas piezīmes", jūtams, ka to rakstītājam piemīt milzīga enerģija. A. Kalniņam atliek laika gan darbam, gan fermas pirkšanai, gan latviešu sabiedrībai. Lūk, daži ieraksti, kas tapuši 1952. gada marta pirmajā nedēļā.

"1.3.1952. Kalpaka atceres dievkalpojums, pēc tam Pukinskas koncerts. Pierakstāmies draudzē."

"5.3.1952. Atbrauc "Real estate". Bez $ 6500 nevaram fermu dabūt, tomēr paņemam – ir labi maksāšanas noteikumi. Tā nu reiz būsim tikuši paši pie savas lauku mājas. Daudz grūtību priekšā, jo nu jāsāk no karotes. Nekā vairāk nav kā laba griba un nauda daļējai iemaksai."

"8.3.1952. Groziņu vakars latviešu sabiedrībā."

1953. gadā ieraksti kļūst aizvien īsāki un retāki, līdz apdziest pavisam. Visdrīzāk te pie vainas ir rakstītāja aizņemtība.

"8.3.1953. Staļins ir miris. Kas būs, kas nāks?"

"7.5.1953. Ceturtdiena. Sāku strādāt zemi."

Velk uz laukiem

Kā redzams no dienasgrāmatas, Toronto Aleksandrs ilgi neaizkavējas, viņu "velk uz laukiem". 

A. Kalniņš kopā ar brāli Mārtiņu iegādājas lauku saimniecību Orandžvilles pilsētiņā, kas atrodas netālu no Toronto. Tas dod iespēju piekopt iemīļoto lauksaimnieka arodu 

un reizē piedalīties rosīgajā Toronto latviešu kopienas dzīvē. 1962. gadā viņš dibina "Daugavas vanagu" Druvas nodaļu un kļūst par tās ilggadējo vadītāju. 70. gados beidzot sastop savus Latvijā palikušos dēlus, kuriem padomju varas iestādes atļauj apciemot tēvu Kanādā.

1982. gadā Aleksandrs noslēdz laulību ar Mariju Beņķīti, rosīgu "Daugavas vanadžu" darbinieci. 1988. gadā viņi abi apmeklē tolaik vēl okupēto Latviju. Pagaidām gan tikai Rīgu, jo uz dzimto Lubānu varas iestādes Kalniņam neļauj doties.

1992. gadā seko nākamais Latvijas apciemojums. Latvija jau ir brīva, kas dod iespēju apciemot Lubānu un sastapt Latvijā palikušo sievu Annu. Braucieni uz Latviju kļūst aizvien biežāki, apciemojumi – ilgāki, līdz 1998. gada aprīlī Aleksandrs Kalniņš ieradās Latvijā jau uz palikšanu.

Latvijā jau uz palikšanu

Kuplā Kalniņu dzimta Lubānā dzīvo joprojām. Dzīvi ir abi Aleksandra dēli Juris un Jānis. Arī šo rindu autors pats ir lubānietis. Vēl vairāk – pa manu vecāku mājas virtuves logu var redzēt Kalniņu ģimenes māju, kur sava mūža pēdējos gadus pavadīja Aleksandrs. Manā atmiņā viņš palicis kā kalsns, sprigans vīrs, kurš vizinās pa Lubānu ar motorolleru.

Aleksandrs Kalniņš 2001. gada Lubānā.

Šā gada janvārī es Lubānā sastapu Aleksandra mazdēlu, 1972. gadā dzimušo Dairi Kalniņu, un lūdzu viņu dalīties dažās atmiņās par savu vectēvu. Lūk, Daira stāsts: "Vectēvs sāka braukāt uz Latviju 90. gadu sākumā. Viņš pat nopirka sev dzīvokli Rīgā, Teikas rajonā. Toreiz viņa dzīve pagāja vienā braukāšanā. Kanāda – Latvija, Rīga – Lubāna. Ar laiku viņš pilnīgi pārcēlās uz Latviju, arī uzturēšanās Rīgā kļuva aizvien retākas. 

Patiesībā pilsētas dzīve vectēvam nepatika. Lubānā viņš apmetās mūsu ģimenes mājā, kas atrodas pavisam tuvu Aiviekstei. 

Dažkārt paciemojāmies viņa dzimtajās mājās Lapeniekos, kur gan pašlaik dzīvo cita ģimene. Uz Latviju no Kanādas pārcēlās arī vectēva brālis Mārtiņš, kurš apmetās pie dēla Salaspilī. Vectēvs iesaistījās vietējās "Daugavas vanagu" nodaļas darbā, kopā ar dāmām dziedāja ansamblī. Svētdienās viņa ceļš veda uz Lubānas luterāņu baznīcu. Vectēvs bija īsts darbarūķis. Cēlās agri, vasarās mīlēja strādāt dārzā, pļaut mauriņu, rušināties pa dobēm, izzāģēt ābelēm sausos zarus, veikt kādus sīkus remontdarbus. Auklēja mazmazbērnus. Lasīja avīzes, sevišķā cieņā viņam bija "Latvijas Avīze". Interesējās par politiku, vienmēr balsoja vēlēšanās. Par vietējiem cilvēkiem viņš mēdza teikt, ka tie esot "ar aizturi", dažkārt pārāk "lēni un laiski". Savukārt svētdienās vectēvs nekad nestrādāja un neļāva to darīt arī mums."

Aleksandrs Kalniņš aizgāja mūžībā 2003. gada 2. augustā. Viņš atdusas Lubānas Jaunajos kapos blakus divām mūža mīlestībām, divām sievām – Annai un Marijai.

Tagad Aleksandrs atnācis pie mums ar savām "Dienas piezīmēm. 1944–1960".

#SIF_MAF2024 #diaspora.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
NEZINĀMAIS ZINĀMAIS
Reklāma