Latviešu literatūra nav īpaši bagāta ar dienasgrāmatām. Ar atmiņu un memuāru grāmatām – jā, bet ne ar dienasgrāmatām. Iespējams, tā nav mūsu tradīcija – rakstīt dienasgrāmatu.
Tiem, kuri Otrā pasaules kara laikā devās trimdā un bija aizņemti ar jaunas dzīves iekārtošanu, tādām lietām vienkārši neatlika laika. Savukārt Latvijā palikušie baidījās uzticēt dienasgrāmatas lappusēm savas patiesās domas. Jo vienmēr pastāvēja varbūtība, ka tās nejauši izlasīs padomju varas iestādēm lojāli cilvēki.
Tāpēc tik liela vērtība ir piecām piezīmju kladēm, nejauši uzietām 2022. gada beigās kādas ģimenes mājas bēniņos Latvijā, Lubānā, Krasta ielā. Klades ar ierakstiem piederēja latviešu lauksaimniekam, leģionāram un trimdas latvietim Aleksandram Kalniņam, kurš mūža pēdējos gadus pavadīja Lubānā pie sava dēla Jāņa.
No piezīmju kladēm līdz grāmatai
Par atradumu A. Kalniņa radinieki pastāstījuši vēsturniekam Kasparam Strodam, kurš jau pēc pirmajām izlasītajām lappusēm sapratis šo piezīmju, patiesībā dienasgrāmatas, vērtību. Lūk, ko par to saka K. Strods: "Daudzi trimdas latvieši kaut ko rakstījuši, taču tik sistemātiski un tik ilgā laika posmā to darījis retais. Varbūt pat neviens. Vismaz savā vēsturnieka karjerā tik intensīvi un rūpīgi rakstītu dienasgrāmatu redzu pirmo reizi."
K. Strods darbojas Latgales kultūras pētniecības biedrībā "Hronologeja", kas uzņēmās dienasgrāmatas manuskripta atšifrēšanu, apkopošanu vienā grāmatā un izdošanu. Un tā 2024. gada decembrī pie lasītājiem nonāca Aleksandra Kalniņa grāmata "Dienas piezīmes. 1944–1960". Patiesi unikāla vēstures liecība, kas stāsta par latviešu karavīra gaitām un dzīvi vispirms gūstekņu, tad "dīpīšu" nometnēs. Par izceļošanu uz Lielbritāniju, vēlāk uz Kanādu.
A. Kalniņš ir uzmanīgs vērotājs, kurš uz pasauli raugās ar praktiska laucinieka aci. Tomēr galvenā tēma, kas caurvij A. Kalniņa dienasgrāmatu, ir gluži vai izmisīgas ilgas pēc dzimtenes un tuviniekiem.
"Jau būtu ņēmis vagu..."
Aleksandrs Kalniņš piedzima 1911. gada 19. novembrī Lubānas pagasta Lapeniekos zemnieku ģimenē. 1928. gadā pēc tēva nāves kā vecākais dēls uzņēmās saimniecības vadīšanu. Dienējis Latvijas armijā Daugavpils Jātnieku pulkā. 1935. gadā iestājies Madonas aizsargu pulkā. 1936. gadā salaulājas ar Lubānas meiteni Annu, pasaulē nāk divi puikas – Juris un Jānis.
Padomju un vācu okupāciju laikos turpināja dzīvot Lapeniekos un kopt zemi. 1944. gada augustā, kad padomju armija tuvojās Lubānai, dzimta izlēma doties bēgļu gaitās un nonāca līdz Trikātai. 1944. gada septembrī Aleksandrs kopā ar jaunāko brāli Mārtiņu tiek iesaukti Latviešu leģiona 15. divīzijā un nosūtīti uz Dancigu. Abu brāļu ģimenes, sievas un bērni, paliek okupētajā Latvijā.
Daži ieraksti no Aleksandra dienasgrāmatas. "16.9.1944. Nevaru izteikt, kā sāpēja sirds, kad spēru pirmos soļus uz kuģa. Jau būtu ņēmis vagu, ja vien Mārtiņš (brālis. – J. L.) piebiedrotos. Bet apkārt bija sardze, tas būtu veltīgi. Agri vai vēlu visus, kuri bēga, saķēra.