Šī gada februārī Mananthavadi pilsētā Indijas dienvidos kāda meitene, atgriežoties mājās no baznīcas, ievēroja ātrās palīdzības transportu, kas veda asiņojošu vīrieti. Nonākot mājās, noskaidrojās, ka šis vīrietis ir viņas tēvs, kuru nāvīgi bija sabradājis ar GPS raidītāju aprīkots zilonis.

Reklāma

Tas bija jau otrais šāda veida gadījums trīs nedēļu laikā. Līdzko mediķi apstiprināja vīrieša nāvi, pilsētā izvirda protesti. Tie noplaka vien tad, kad varasiestādes paziņoja par vairāk nekā 11 tūkstošu eiro kompensāciju ģimenei. Pēc sešām dienām cits zilonis kaimiņu pilsētā nogalināja vēl vienu vīrieti, un atkal atsākās plaši protesti pret varasiestāžu ignoranci cīņā ar savvaļas dzīvniekiem. Pēc ilgām debatēm varasiestādes solīja segt medicīniskos izdevumus, kas saistīti ar uzbrukumos gūtajām traumām, taču iedzīvotāji pieprasa izpildīt jau sen dotos solījumus – nožogojumu izbūvi, agrīnas brīdināšanas sistēmas un ziloņu drošas tranšejas pilsētu tuvumā. Mežu ministrs skaidro, ka cilvēku un dzīvnieku konfliktu pieaugumu radījušas klimata pārmaiņas un dzīvotņu zudums. Lielā cilvēku skaita dēļ ir nepieciešams uzturēt plašas lauksaimniecības zemes, plantācijas, kurās savvaļas dzīvnieki uzturēties nevar. 

Pēc ministra teiktā, pilsētās visbiežāk ieklīst vecie ziloņi, kas guvuši traumas cīņās ar jaunākajiem sugas brāļiem. Uz jautājumu, kādēļ ar GPS raidītāju aprīkotā ziloņa uzbrukumu nebija iespējams laikus novērst, ministrs atbildējis, ka bijušas grūtības laikus uztvert raidītāja signālu un iedzīvotājus brīdināt. Tāpat arī ne visos gadījumos cietušajiem izdodas nodrošināt drīzu medicīnisko aprūpi, un tādēļ daudzi iet bojā. Diemžēl problēmas sagādā ne tikai ziloņi. Indijā bieži vien fiksē arī tīģeru, bizonu un pat pērtiķu uzbrukumus cilvēkiem un mājlopiem.

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.