Kad kalnainajos reģionos Itālijas ziemeļos tiek svinētas kāzas, jaunlaulāto draugi uz gultas palaga mēdz uzrakstīt sievas un vīra vārdus un pakarināt palagu blakus tuvējam ceļam. Līdzīgi aprakstīts palags karājas virs apļveida krustojuma Kaldesas pilsētiņā Trentīno provincē. Tiesa, uz tā ir uzrakstīta tikai viena frāze – "Andrea. Sempre con noi" (tulk. Andrea. Vienmēr ar mums).

Reklāma

Šī gada aprīļa sākumā 26 gadus vecā taku skrējēja Andrea Papi līķis tika atrasts mežā netālu no apdzīvotas vietas. Eksperti ir pārliecināti, ka jaunā sportista nāvi izraisījis lāča uzbrukums. 

Traģiskais nelaimes gadījums izraisījis asas diskusijas vietējā sabiedrībā par lielo plēsēju nozīmi un nepieciešamību dabā. No 1996. līdz 2004. gadam Trentīno provincē tika īstenoti divi brūno lāču reintrodukcijas projekti, kas ļāva sugai atjaunoties. Līdz pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidum lāču populāciju šajā reģionā uzskatīja par praktiski izmirušu. Tie pāris dzīvnieki, kas bija atlikuši, nebija pietiekams resurss, lai populāciju atjaunotu, tādēļ desmit brūnie lāči tika pārvesti no Slovēnijas. 

Projekta sākumposmā vietējā sabiedrība iniciatīvu atbalstīja, taču pašlaik daudzi uzskata, ka bez tā šī traģēdija, visticamāk, nemaz nebūtu notikusi. Pētniekus satrauc malumedību pieauguma iespējamība, kuras dēļ tiks zaudētas līdz šim ieguldītās pūles sugas atjaunošanā. 

Kā vēl cits problēmas aspekts tiek minēts vietējo iedzīvotāju zināšanu trūkums, kā rīkoties, lai, dodoties dabā, izvairītos no kontakta ar plēsēju. Proti, valstīs, kurās lāču populācija vēstures gaitā ir saglabājusies, piemēram, ASV vai Kanādā, aizsardzības mehānismus bērniem paaudžu paaudzēs māca jau skolas solā. Savukārt Trentīno provincē, kur lāči atgriezušies samērā nesen, daudziem cilvēkiem joprojām trūkst nepieciešamo zināšanu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.