Jūnijā vēl ziedēs pa kādam ziemas rapšu sējumam, bet lielais dzelteno lauku skaistums izsmaržoja maijā.

Reklāma

Maijā lapu kātos izšķīlās krustziežu stublāju smecernieka baltie kāpuri, kas ne tikai lapu kātos, bet arī rapšu stublājos turpinās baroties jūnijā. Turpināsies arī maijā novērotā krustziežu sēklu smecernieka attīstība – pieaugušie smecernieki dēs olas rapšu pākstīs. 

Krustziežu stublāja smecernieka kāpuri.

Smecerniekam pa pēdām sekos krustziežu pāksteņu pangodiņš. Tā pieaugušais īpatnis (imago) ir sīks odiņš, tāpēc tas savas olas iedēšanai labprāt izmantos smecernieka radītos caurumus pākstīs un citus mehāniskos bojājumus. 

Šīs sadraudzības rezultātā rapšu pākstīs būs atrodami abu kaitēkļu kāpuri, kuru mērķis viens – baroties ar veidoties sākušajām sēklām.

Krustziežu spīduļi, sekojot smecernieku piemēram, šosezon modās agrāk, tādējādi paspēja sabojāt vairāk ziemas rapšu pumpurus nekā pērn. 

Krustziešu spīduļi.

Jūnijā tiem atlicis nepalaist garām vasaras rapšu ziedpumpuru attīstības sākumu. Spīduļi parasti pagūst, bet svarīgāk ir to nenokavēt vasaras rapšu audzētājiem, jo vasaras rapši attīstās ļoti strauji, un, pārlēcot pāri vairākām attīstības stadijām, ziedpumpura aizmetnis nereti redzams drīz pēc dažu lapu pāru izveidošanās. Spīduļi pumpurus atrod ātrāk nekā saimnieki un tos neatgriezeniski sabojā. Ja ziedpumpuru parādīšanās sākumā uz auga atrodamas 1–3 spīduļu vaboles, bet īsi pirms ziedēšanas redzami 3–5 kaitēkļi, tad iegūstamās sēklu ražas labad pieļaujams insekticīda smidzinājums.

Slimība, kas jāierobežo pēc izjūtām, nokrišņu biežuma un intensitātes rapšu ziedēšanas laikā, kā arī lauku vēstures datiem, ir baltā puve. Novērojot sējumā pirmās slimības attīstības pazīmes, jau ir par vēlu fungicīda smidzinājumam. Vasaras rapšiem, kuru aizsardzība kļūs aktuāla jūnijā, iespējamas visas tās pašas slimības, kas mēdz izplatīties ziemas rapšu sējumos. Tādēļ, izvērtējot laikapstākļus jūnijā, pirms ziedēšanas un ziedēšanas laikā, iespējams, būs ekonomiski izdevīgi sējumu profilaktiski aizsargāt no baltās puves. Vispirms gan izvērtējams, vai kaitēkļi nebūs paspējuši pirmie un vai raža to ietekmē vispār būs iegūstama.

Fungicīda lietojums aizsargās vasaras rapšus arī no krustziežu sausās puves un krustziežu sausplankumainības izplatības.

Krustziežu sausplankumainība.

Jāatceras, ka fungicīdi neaizsargās no krustziežu sakņu augoņu attīstības. Lielāka iespēja atrast sakņu augoņu bojātus augus būs nezāļainos un atkārtotos sējumos. Augsnē esošo sporu aktivizēšanos un sakņu inficēšanos veicinās pārlieks mitrums uz lauka un augsta gaisa temperatūra. Uz saknēm attīstoties sakņu izaugumiem – tumoriem, inficētās saknes nespēj uzņemt ūdeni, augi dzeltē un palēnām iet bojā. Slimības ierosinātājus pārnēsāt no lauka uz lauku viegli iespējams ar tehnikas palīdzību.

Interneta adresē noverojumi.vaad.gov.lv katru dienu papildināsies informācija par kultūraugu attīstību, kā arī Latvijas novadu kultūraugu sējumos un stādījumos novēroto nekarantīnas slimību un kaitēkļu izplatību un attīstību.