Dārzeņu audzētājus siltā un saulainā maijā satrauks kaitēkļu pirmās aktivitātes. Spradžu barošanās iespējama kāpostu, galda biešu, rutku, redīsu, kāļu un balto sinepju sējumos.

Reklāma

Visiem augiem spradžu klātbūtne bīstamākā ir dīgļlapu un pirmo īsto lapiņu attīstības laikā, sevišķi augu attīstībai nelabvēlīgos laikapstākļos – ilgstošā sausumā un karstumā. Turpretī lietainā un nosacīti aukstā maijā spradži sliktus pārsteigumus nesagādās, jo augi ātri izaugs līdz kaitēklim negaršīgajām attīstības stadijām, un, ja arī barosies, tad lapu masa būs izaugusi pietiekami liela, lai spradži nenodarītu nopietnu kaitējumu.

Ja kādā platībā, no kuras rudenī novāca sīpolus, arī šogad tiks sēti vai stādīti sīpoli, tad laukam kaitēkļi jau nodrošināti. Tas tāpēc, ka no pārziemojušiem pupārijiem augsnē izlidos sīpolu mušas. Tās turpat tuvu augsnes virskārtai dēs olas uz dīgstošajiem sīpoliem, lai sāktos pirmās paaudzes kāpuru attīstība.

Burkānu muša sāk lidot ābeļu ziedēšanas laikā, olas dēj zem augsnes piciņām jauno burkānu augu tuvumā.

Burkānu mušas pirmā paaudze izlidos, kad augsne iesils līdz 12 oC. Kaitēklis iecienījis arī citus čemurziežu dzimtas kultūraugus, tāpēc olas uz augsnes būs arī dīgstošo pētersīļu, seleriju un pastinaku tuvumā. Oliņu dēšana ilgst mēnesi, kāpuri barošanos, visticamāk, uzsāks jūnijā. Ja jaunie burkānu sējumi būs tālu no mušu ziemošanas vietas, tad kaitēkļa invāzija ir mazāk iespējama, jo mušas nespēj tālu aizlidot.

Pupārijos augsnē ziemo arī biešu mušas. Maijā izlidos jaunās mušas, lai dētu oliņas biešu lapu apakšpusēs. Šajā laikā augiem vēl ir maza lapas plātne, tāpēc pirmās paaudzes biešu mušas kāpuri ir viskaitīgākie.

Kaitēkļu klāsts kāpostu stādījumos ir visplašākais. Saraksta sākumā atrodama sava muša – kāpostu agrā muša. Pārziemojušie kāpuri pavasarī aši iekūņojas pupārijos, lai drīz no augsnes izlidotu pirmās paaudzes mušas. Aptuveni pēc nedēļas tās uzsāk baltu garenu oliņu dēšanu pie kāpostaugu, redīsu un kāļu saknēm. Oliņu un kāpuru izdzīvošana ir atkarīga no laikapstākļiem – ja iestāsies maija aukstums vai gluži otrādi – karstums un sausums, tās, visticamāk, ies bojā.

Mušu izlidošanas laiku dārzeņu sējumos iespējams konstatēt, tajos izvietojot dzeltenos līmes vairogus. Vairogiem jāatrodas tuvu augsnes virskārtai, tādējādi diagnostiku apgrūtina pa gaisu lidojošās smiltis, lietus un daudz citu kukaiņu, kas pielīp neaicināti. Lai atpazītu mazās mušiņas, līmes vairogi regulāri jānomaina.

Kāpostu cekulkodes kūniņa.

Šomēnes no pārziemojušām kūniņām izlidos kāpostu cekulkožu tauriņi, ja vien pieturēsies mēreni silts laiks. Laikapstākļi noteiks, vai sāksies oliņu dēšana lapu apakšpusē, bet kāpuru attīstība maijā vēl nenotiks, tā ka kāposti paspēs paaugties līdz cekulkožu kāpuru uznācienam. Stādījumā izvietojot feromonu lamatas ar cekulkodēm domāto feromonu dispenseru, iespējams pārliecināties par pirmo pieaugušo īpatņu klātbūtni, kā arī turpmāko lidošanas intensitāti.

VAAD mājaslapā sadaļā noverojumi.vaad.gov.lv katru dienu papildināsies informācija ar aktuāliem datiem par nekarantīnas slimību un kaitēkļu izplatību un attīstību, arī kultūraugu attīstību Latvijas novadu sējumos un stādījumos

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.