Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) atgādina par prasībām, kas jāņem vērā, izvēloties un lietojot augu aizsardzības līdzekļus (AAL). Nepareiza AAL lietošana var negatīvi ietekmēt cilvēku, dzīvnieku veselību un vidi, kā arī radīt tiešus zaudējumus pašam lauksaimniekam.
Lietojuma pamatojums
Kaitēkļu un slimību izplatībai labvēlīgajos laikapstākļos rūpīgi un regulāri jāapskata savi kultūraugi un jāizvērtē augu aizsardzības pasākumu lietderība. Ja profilaktiskie pasākumi ir veikti, bet kultūraugs tomēr vēl tiek apdraudēts un pastāv risks lieliem ražas zudumiem, var lemt par AAL smidzinājumu.
VAAD datu bāzē "Kaitīgie organismi" apkopota informācija par biežāk sastopamajiem kultūraugu kaitēkļiem, slimībām un nezālēm. Kaitīgos organismus var atpazīt pēc klāt pievienotajām fotogrāfijām. Kaitīgo organismu atpazīšanai var izmantot arī VAAD izstrādātās rokasgrāmatas, kas pieejamas arī elektroniski.
Atpazīstot kaitēkli vai slimību, vispirms jānovērtē kaitēkļa daudzums vai slimības izplatība un jāizvērtē, vai ir reāls apdraudējums kultūraugam, vai ir sasniegts kaitīguma slieksnis, un tad jāizvēlas piemērots AAL.
AAL izvēle
Izvēloties AAL, vispirms jāizlasa marķējuma teksts un stingri jāievēro lietošanas nosacījumi, darba drošības un vides aizsardzības prasības!
Lietot var tikai tādus AAL, kas reģistrēti Latvijā. Katru gadu VAAD izdod Latvijā reģistrēto AAL sarakstu, tas elektroniski pieejams VAAD tīmekļvietnē.
Uzmanību! Eiropas Savienībā turpinās darbīgo vielu atļauju pārskatīšanas process, arī ražotāji var pieteikt izmaiņas AAL reģistrācijas nosacījumos. Ir jāseko līdzi izmaiņām reģistrā un jāievēro aktuālie AAL lietošanas nosacījumi.
Ja izmanto augu aizsardzības konsultanta pakalpojumu, jāatceras, ka atbildība par AAL lietošanas prasību ievērošanu joprojām paliek lauka apsaimniekotājam. Tāpat jāpārliecinās, vai konsultanta un arī tirgotāja ieteikumi nav pretrunā AAL marķējumā norādītajam. Neatbilstošu ieteikumu saņemšanas gadījumā par to jāinformē VAAD.
AAL lietošana
AAL jālieto, precīzi ievērojot norādes tā marķējumā – devas, kultūrauga vai kaitīgā organisma attīstības stadija, apstrāžu skaits sezonā un nogaidīšanas laiks no pēdējās apstrādes līdz ražas novākšanai, kā arī bīstamības un drošības prasības.