Kārtīgai saimniecei nepieciešams gruntīgs nazis: vienalga – ikdienā virtuvē vai maģiskajā darbistabā. Dziedinošās zālītes griezt, sastāvdaļas burvju dzirām un ziedēm smalcināt, rituālā sazemēties vai mistiskus simbolus gaisā, ūdenī vai uz zemes uzzīmēt. Nazis kā rituāla priekšmets zināms no tāliem aizlaikiem.

Naža dzimšanas laiks un vieta tā precīzi nav zināma. Pētnieki lēš, ka tas varētu būt bijis pirms miljona vai pat vairāk nekā diviem miljoniem gadu. Cilvēkam vajadzēja darbarīku, un cilvēks to radīja. Pirmatnējie ļaudis savus nažus darināja no akmens. Vēlāk parādījās arī citu materiālu naži. Tos sāka izgatavot no vara, bronzas, vulkāniskā ieža obsidiāna, dzelzs.

Piemēram, Francijā atrasti kaula naži, kas varētu būt darināti pirms 12–15 tūkstošiem gadu un uz kuru asmeņiem redzamie gravējumi, pēc pētnieku domām, simbolizē rudeni un pavasari. Pastāv versija, ka šie naži nav izmantoti kā ikdienas saimniecības priekšmeti, bet tiem bijusi kāda simboliska nozīme. Un, protams, ne jau tikai šiem nažiem.

Kādā brīdī nazis vairs nebija tikai darbarīks vien – tas kļuva par statusa vēstnieku, simbolisku priekšmetu un maģijas instrumentu.

Ķīniešu rituālais duncis.

Rituālu nažiem ir dažādas formas un plašs pielietojums, dažādās pasaules malās tie atšķiras. Patlaban mūsu platuma grādos diezgan populārs ir nazis ar nosaukumu atams. Iespējams, šis vārds cēlies no vikingiem, kuri savos rituālos izmantojuši nazi, ko dēvējuši par athame.

Atams – ar Uguns enerģiju

Atamu, tāpat kā jebkuru citu rituāla priekšmetu, izmanto tikai un vienīgi tiem konkrētajiem mērķiem, kam tas paredzēts, un glabā arī atsevišķi no citiem priekšmetiem. Tā galvenās funkcijas ir enerģiju pārvaldīšana, zīmju veidošana, aizsardzības uzlikšana rituāla laikā, vēlmju un vārdojumu nostiprināšana, saikne ar pasauli viņpus. Ar atama palīdzību tiek svētīts un attīrīts ūdens, vīns un ēdiens. Šā priekšmeta enerģētika saistās ar Uguns stihiju un romiešu kara dieva Marsa enerģiju. Arī paša priekšmeta attīrīšanā un uzlādēšanā tiek izmantotas uguns liesmas vai sveču aplis, kura vidū novieto nazi. Var arī aizdedzināt sveci un laistīt asmeni ar sarkanvīnu tā, lai tas plūst uz šķīvja. Vārdojumu katrs var izveidot pats, vēršoties pie saviem palīgiem. Galvenais – ielikt nodomu, kādas darbības un kāda palīdzība būs vajadzīga.

Svētais Athames duncis ar rūnām, kas izgatavotas no rozā kvarca un asinsakmens, gatavs burvības rituālam.

Atamus darina no koka, akmens vai tērauda ar divpusēju asmeni, bet tas nav pārāk ass – lai rituāla veicējs netīšām nesagriežas. Rokturis ir tumšā krāsā, un naža kopējais garums – 13–15 cm.

Izprast atama būtību varam, kaut vai salīdzinot to ar parasto virtuves nazi. Abu uzbūvē un pielietojumā ir saskarsmes punkti. Abiem ir: rokturis, kas caur pieskārienu uzņem enerģiju no cilvēka; asmens, ar kuru nodoms tiek realizēts. Galu galā ēdiena gatavošanā arī ir kaut kas no maģijas. Saimniece koncentrē enerģiju un dod savu spēku nazim. Rezultātā ir tapis ēdiens, kurā viņa ir ieguldījusi savu nodomu.

Bolins – ar Mēness enerģiju

Tradicionāls, ar rokām kalts viduslaiku sirpis (bolins).

Mazāk zināmais bolins tiek izmantots radošo mērķu aktivizācijai. Vizuāli tas atšķiras no atama, tam ir gaišs rokturis un vairāk vai mazāk izliekta sirpjveidīga forma. Atšķirīgs ir arī uzlādēšanas un attīrīšanas rituāls – ar baznīcas vīraku, svētīto ūdeni un kumelīšu ziedu pelniem. Ja uz naža asmens iegravēts īpašnieka vārds, tas piešķir papildu spēku.

Bolins nes Mēness enerģiju, to lieto garšaugu, ziedu, koku zaru griešanai, un tas tiek izmantots tikai gaismas maģijā.

Šie ir divi populārākie rituālu naži mūsu reģionā, bet plašajā pasaulē sastopami visdažādākie eksemplāri. Piemēram, Tibetas un Indijas tradīcijās zināms nazis phurba ar trīs šķautnēm, kas simbolizē pagātni, tagadni un nākotni. Šis nazis izmantots kā rituāls ierocis pret ļaunajiem spēkiem un slimībām.

Kad materiālam ir nozīme

Arābu senie dunči.

Jebkura naža asmens kvalitāti nosaka materiāls, no kura tas ir izgatavots. Tāpat arī katrs materiāls nes savu enerģiju un vēstījumu. Versijas un skaidrojumi ir dažādi, te apkopoti populārākie.

  • Maģijā par spēcīgākajiem tiek uzskatīti akmens naži, kas aiztur negatīvās enerģijas. Taču zinātāji teic, ka šie palīgi lēni iekustināmi. Sākotnēji pat vairāki rituāli varot būt pa tukšo, līdz nazis sāk piedalīties un pildīt savu uzdevumu.
Tērauda sirpjveida nazis.
  • Rituālie naži, kas izgatavoti no dzelzs, labāk pakļaujas cilvēkam. Tas tiek uzskatīts par vīrišķīgu materiālu, un šāds nazis nes spēcīgu anerģiju. Izmantojami rituālos, kuros vajag kaut ko iznīcināt – piemēram, slimību, negācijas, nobūrumu, dzīves malno strīpu, toksiskas attiecības u. tml.
  • Vara nažiem piemīt sievišķā – Veneras – enerģija. Šos nažus izmanto rituālos, kuros nepieciešams atbalsts un enerģijas piešķiršana. Piemēram, naudas piesaistes rituālos vai lai kaut ko harmonizētu.
  • Sudraba asmens ir ļoti spēcīgs un nes sievišķo Mēness enerģiju. Tas aizsargā pret negatīvismu, attīra apziņu, pamodina jūtas un maģiskās spējas.
Āfrikas islāma duncis ar čūskas un kamieļa ādu.
  • Alva ir Jupitera metāls. Šī materiāla asmens ir piemērots maģiskiem rituāliem, kuru mērķi ir: sociālā statusa paaugstināšana, labklājības piesaiste, redzesloka un garīgās izaugsmes paplašināšana.
  • Zelts ir Saules metāls. Rituālu nažu izgatavošanai tas tiek izmantots ļoti reti. Tas nav stiprs un ir dārgs. Zelta nazi var izgatavot tikai pēc individuāla pasūtījuma, un to izmanto tikai ārkārtējos gadījumos. Galvenais mērķis – sazināties ar savu sargeņģeli jeb dievību.
  • Obsidiāna naži labi absorbē negatīvo. Senie acteki uzskatīja, ka tāds nazis uzkrāj pieredzi un, pamatojoties uz to, spēj pavēstīt īpašniekam informāciju par nākotni.
  • Nefrīta rituāla nazis iedvesmo augstiem mērķiem un ar katru rituālu iegūst lielāku spēku. Nefrīta dunči bija gan actekiem, gan ķīniešiem. Pieci līdz septiņi tūkstoši gadu seni nefrīta dunči atrasti Jakutijas teritorijā apbedījumu vietās.

Pats vienkāršākais darba nazis

Darba nazis.

Bez rituāla naža katrai spīganai vajag arī savu darba nazi – ar ko zālītes griezt un ko izmantot maģiskajos saimniecības darbos. Šim nolūkam der jebkurš acij tīkams un ērti lietojams nazis. Tikai tāpat kā rituālu nazis arī šis izmantojams tikai un vienīgi maģiskajiem procesiem – ne sviesta smērēšanai vai desas griešanai.

Arī šo nazi laiku pa laikam vajag attīrīt un uzlādēt. Metodes – pēc izvēles.

Interesanti fakti

  • Indiāņu ciltīs bija tradīcija ar nazi pārgriezt nabassaiti, atdalot mazuli no mammas un ievadot lielajā pasaulē.
  • Senajā Ēģiptē smalkus, dekorētus krama nažus ar gravējumiem ziedoja dieviem.
  • Inkiem, actekiem bija īpaši naži upurēšanai, samurajiem – goda pašnāvībai harakiri.
  • Indonēzijā, Filipīnās un Malaizijā pazīstams rituālu nazis kriss ar viļņveidīgu asmeni. Tas kalpoja gan kā vēlmju piepildījuma nesējs, gan kā kaujas ierocis. Bieži vien kriss tika mantots no paaudzes paaudzē kā dzimtas relikvija.
  • Dažādos avotos tiek minēts arī angļu alķīmiķa un burvja Džona Dī nazis. Savā garu un dēmonu grāmatā Grimoirium Imperium viņš min, ka nazis Merkura stundā jāapzīmē ar simboliem un jāsvēta ugunī, un ar šo nazi nedrīkst būt izlietas ne cilvēka, ne dzīvnieka asinis.
Indijas līgavainis tur kāzu nazi kirpan.

Ievēro!

  • Savu rituālu nazi cieni un izturies kā pret draugu un palīgu;
  • uzglabā slēptā vietā, iesaiņotu audumā vai dabiska materiāla maisiņā;
  • izņem no glabātavas tikai rituālu laikā;
  • izmantot tikai maģiskiem mērķiem;
  • attīri un uzlādē pēc darba.

Kas jāzina par simboliem

Jebkuras zīmes ir atļautas, taču jāievēro vismaz divi nosacījumi. Jābūt saprotamam to vēstījumam, un naža īpašniekam jājūt saderība. Īpaši spēcīgi simboli uz naža ir īpašnieka personīgie iniciāļi. Tie apzīmē pilnīgu kontaktu starp cilvēku un asmeni.

Taizemes stila eksorcista nazis no ziloņkaula.

Lai palīdz stihijas!

Rituāla naža tīrīšanā var izmantot arī dabas stihiju spēku:

  • ietin to audumā un turi trīs dienas apraktu zemē – tas absorbē negatīvo;
  • turi virs uguns – tas sadedzina ļaunumu;
  • noskalo asmeni zem tekoša ūdens – tas izskalo visu slikto;
  • novieto to atklātā vietā vējainā laikā – gaiss aizvējo lieko.