Nezāles vienmēr ir bijušas un būs, tās ir dabas sastāvdaļa, un ekosistēmās tām ir jāveic savi pienākumi. Skaidrs ir arī tas, ka, virzoties Eiropas Zaļā kursa virzienā, ES ķimikāliju stratēģijā paredzēts būtiski samazināt ķīmisko pesticīdu izmantošanu un to radīto risku. Lauksaimniekiem tas ir kārtējais izaicinājums atrast citus ekonomiski izdevīgus paņēmienus, kā piebremzēt nezāļu augšanu.
Viens no Latvijā līdz šim mazpazīstamiem paņēmieniem labību un pākšaugu audzēšanā tiek pārbaudīts Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Priekuļu pētniecības centrā, SIA "Ekolauki" un SIA "Mistrs" bioloģiski un konvencionāli apsaimniekotos laukos Zemkopības ministrijas (ZM) un Lauku atbalsta dienesta (LAD) atbalstītā apakšpasākumā Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei ietvaros.
Patlaban ir pieejami projekta Inovatīvas labību un pākšaugu sējumu kopšanas tehnoloģijas izpēte pielietošanai nezāļu ierobežošanā bez pesticīdu lietošanas pirmās pētījumu sezonas rezultāti. Bet vienas sezonas rezultātus noteikti nedrīkst uzskatīt par pietiekamiem, lai pateiktu galavārdu jaunas tehnoloģijas piemērotībai vai nepiemērotībai.
Nezāļu selektīva kontrole rindstarpās
Jaunā tehnoloģija balstās uz precīzo tehnoloģiju pamatiem. To lietojot, iespējams fiksēt kultūraugu sējas rindas, tādējādi turpmāk nodrošinot iespēju veikt nezāļu selektīvu kontroli sējuma rindstarpās. Rindstarpām jābūt platākām.