Trīs gadus veiktie pētījumi par dārzeņu audzēšanas slejās jeb jaukto stādījumu ietekmi uz ražību un augsnes auglību, kā arī par zaļmēslojuma izmantošanu devuši jaunas atziņas ES projekta “Eiropas Zaļā kursa noteikto vidi saudzējošo tehnoloģisko risinājumu izstrāde un ieviešana dārzkopībā Latvijā (GreenHort)” dalībniekiem – Dārzkopības institūtam, zemnieku saimniecībai “Atvases” un SIA “LM Product”.
Savukārt socioloģisko pētījumu par saimnieku audzēšanas tehnoloģijas izvēli veica nodibinājums “Baltic Studies Centre”.
Kāpēc audzēt slejās
“Zaļais kurss visās Eiropas Savienības dalībvalstīs pieprasa gan bioloģisko daudzveidību zem zemes un virs zemes, gan augsnes īpašību uzlabošanu, kā arī oglekļa piesaisti. Mēs šos nosacījumus apvienojām vienotā domā, lai varētu pārbaudīt, kā jauktie stādījumi ietekmē gan augsni, gan arī dārzeņu ražību rindu stādījumos (strip cropping). Šāda rindu stādījumu tehnoloģija ir zināma jau vairākus gadsimtus. Un var rasties jautājums, ko tur vēl daudz pētīt, gan jau tehnoloģija ir izpētīta. Tomēr zinātnisko publikāciju, zinātnisku datu par to, cik patiešām efektīvi un kā tas darbojas mūsu klimatiskajos apstākļos, ir ļoti maz. Rindu stādījumi diezgan daudz ir pētīti Āfrikas un arī Āzijas kontinentā, tostarp Ķīnā. Arī citās valstīs, kur industrializācijas līmenis un tehnoloģiskā attīstība ir zemāka nekā ekonomiski attīstītajās valstīs.
Mēs vēlējāmies noskaidrot, kāpēc zemnieki tikpat kā neizmanto šīs būtībā visiem labi zināmās lietas, kas ir iekļautas gan vidējo speciālo izglītības iestāžu, gan arī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes mācību programmā. Ja ir lauksaimnieciskā izglītība, saimnieks teorētiski jaukto stādījumu tehnoloģiju kontekstā ar pareizu augu seku un zaļmēslojumu zina ļoti labi. Realitātē tomēr ar lietojumu tik labi nesokas.
Projektam piesaistījām arī sociologus, SIA “Baltic Studies Centre” ekspertus. Viņi mūsu darbošanos nodēvēja par retroinovāciju, jo mēs būtībā zināmas lietas no jauna vēlamies iekļaut praksē, vērst uz tām uzmanību. “Baltic Studies Centre” darbinieki anketēja zemniekus, tostarp bioloģiskos ražotājus un integrētos audzētājus visā Latvijā, lai saprastu, kādi izaicinājumi neļauj šo rindu tehnoloģiju ieviest ikdienas praksē,” stāsta projekta vadītāja, Dārzkopības institūta vadošā pētniece Dr. agr. Līga Lepse.
Pēta kukaiņu postījumu novēršanu
Jauktos stādījumus trīs gadus audzēja Dārzkopības institūta Pūres pētījumu centra laukos un arī divās bioloģiskajās zemnieku saimniecībās – ZS “Atvases” Daugmales pagastā, kur saimnieko Andris Mangulis, un Lienes Mucenieces saimniecībā Kaibalas pagastā.
Abās saimniecībās papildus jauktajos stādījumos audzētiem burkāniem, kāpostiem un sīpoliem vēl izmēģināja zaļmēslojuma ietekmi uz šo dārzeņu ražu.
L. Lepse skaidro, ka lauciņi tika dalīti divos blokos. Vienā sēja aromātaugus ar domu, ka tie dezorientē un pievilina kaitēkļus, pasargājot no tiem dārzeņus. Parasti kaitēkļus pievilina dārzeņu smarža. “Aromātaugu rindās stādījām daudzgadīgo salviju un lavandu un viengadīgos augus – samtenes, kliņģerītes un koriandru. Ar kliņģerītēm un samtenēm bijām iecerējuši arī uzlabot augsnes veselību. Ir pētījumi par samteņu negatīvo iedarbību uz kaitīgajām nematodēm. Savukārt kliņģerītes cita starpā atstāj labāku ietekmi uz augsnes mikrobioloģisko aktivitāti, bet koriandrs smaržo un dezorientē kaitēkļus,” pakalpojumaugus raksturo L. Lepse.
Salvijas un lavandas stādīja vienā rindā 50 centimetru attālumā augu no auga. Gan starp salviju, gan lavandu rindām atstāja 1,2 metru lielu attālumu – ar domu, ka šeit varētu audzēt kāpostus vienā rindā, burkānus un sīpolus divās rindās.
Vajadzīgi divi, nevis 0,6 metri
Projekta “Eiropas Zaļā kursa noteikto vidi saudzējošo tehnoloģisko risinājumu izstrāde un ieviešana dārzkopībā Latvijā (GreenHort)” otrs pētniecības virziens bija augsnes auglības uzlabošana. Pētnieki un lauksaimnieki 60 centimetru platās slejās pamīšus ar iepriekš nosauktajiem kultūraugiem sēja balto āboliņu, kas labi zināms kā augsnes auglības uzlabotājs.