Piecu gadu garumā Baltijas valstīs, Somijā un Vācijā norisinājās "LIFE OrgBalt" projekts, kura laikā tika veikti emisiju mērījumi un demonstrētas klimata pārmaiņu samazināšanas iespējas auglīgā organiskajā augsnē (esošos un bijušajos kūdrājos).
Organiskā augsne ir viens no lielākajiem SEG emisiju radītājiem lauksaimniecībā un mežsaimniecībā Eiropas boreālajos un mērenā klimata vēsajos un mitrajos reģionos.
Organiskā augsne aizņem aptuveni 33,6 milj. ha Eiropas Savienībā (ES), kas veido apmēram 7% no ES kopējās sauszemes platības, un to apsaimniekošana ir saistīta ar ~25% lauksaimniecības un mežsaimniecības SEG emisiju. Šajos reģionos organiskā augsne parasti ir nosusināti kūdrāji, kas jāapsaimnieko citādāk nekā minerālaugsne, lai saglabātu to oglekļa uzkrāšanas un uzglabāšanas spēju.
"LIFE OrgBalt" mērķis bija demonstrēt, kā šīs teritorijas var apsaimniekot ekonomiski, sociāli un klimatam draudzīgā veidā.
Projekta galvenie sasniegumi ietver:
- SEG emisiju faktoru izstrādi. Izstrādāti pirmie reģionālie Baltijas/Somijas SEG emisiju faktori apsaimniekotā barības vielām bagātā organiskā augsnē. Šie emisiju faktori nodoti zinātniskajai vērtēšanai un tālākai verifikācijai, lai tos varētu lietot nacionālajās SEG inventarizācijās hemiboreālajā reģionā Somijā un Baltijas valstīs;
- klimata pārmaiņu mazināšanas (KPM) pasākumu ieviešanu. 17 demonstrācijas vietās Latvijā un Somijā tika ieviesti ilgtspējīgi un ekonomiski pamatoti KPM pasākumi. Mežsaimniecības KPM pasākumus var iedalīt divās grupās: pasākumi, kas saistīti ar apmežošanu un meža pārveidošanu, un pasākumi ar mērķi palielināt oglekļa piesaisti mežā. Lauksaimniecības KPM pasākumi iekļauj audzēto kultūraugu veida maiņu, zemes lietošanas veida maiņu un pasākumus, kas saistās ar hidroloģiskā režīma kontroli;
- inovatīvu rīku izstrādi. Projektā izstrādāti dažādi rīki, tostarp simulācijas modelis, kas palīdz politikas plānošanā un lēmumu pieņemšanā, kā arī funkcionāls zemes apsaimniekošanas modelis, kas palīdzēs zemes īpašniekiem izvērtēt dažādu KPM pasākumu ieguvumus un izmaksas.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.