SIA "Meža nozares kompetences centrs" (MNKC) kopš tā izveides 2011. gadā kļuvis par efektīvu inovācijas rosināšanas rīku un nozares starptautiskās konkurētspējas stiprinātāju.
MNKC ikdienas darbība ietver ES strukturālo fondu projektu īstenošanu un tajos noteikto mērķu sasniegšanu, kā arī uzņēmuma ilgtspējas nodrošināšanu. MNKC atklātā konkursā izveidoja 11 dalībnieku pētniecības projektu vērtēšanas komisiju. Tajā darbojas trīs nozares uzņēmumu vadītāji, viens LKF pārstāvis, četri nozares vadoši zinātnieki ar zinātņu doktora grādu, viens IT uzņēmuma pārstāvis un EM un KEM pārstāvji. Komisija lemj par projektu apstiprināšanu vai noraidīšanu virzīšanai uz Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA). Gala lēmumu par projektu pieteikumu apstiprināšanu un valsts atbalsta piešķiršanu pieņem CFLA.
Platforma jaunu produktu veidošanai
"Mūsdienu globālie izaicinājumi, tostarp klimata pārmaiņas un nepieciešamība pāriet uz atjaunojamiem resursiem, prasa būtiskas pārmaiņas nozarēs, kas ilgstoši balstījušās uz tradicionālām pieejām. Latvijas meža nozare ir spilgts piemērs tam, kā tradicionālā industrija spēj pievērsties inovatīviem risinājumiem un augstas pievienotās vērtības produktiem, kas stiprina gan vietējo, gan starptautisko konkurētspēju, vienlaikus veicinot ilgtspējīgu attīstību un vides aizsardzību," uzsver MNKC valdes locekle Anita Indena.
Viņa vērš uzmanību, ka Latvija ir izvēlējusies bioekonomikas attīstību kā vienu no prioritātēm savā Viedās specializācijas stratēģijā (RIS3). RIS3 stratēģijas mērķis ir ekonomikas transformācija uz augstākas pievienotās vērtības un lielākas produktivitātes virzienu, izmantojot efektīvākus resursus un veicinot inovācijas.
Latvijas bioekonomikā meža nozare spēlē vissvarīgāko lomu, jo tai ir milzīgs potenciāls izmantot zinātnes sasniegumus jaunu tirgū pieprasītu produktu un tehnoloģiju izveidē. Līdztekus pašu uzņēmēju ieguldījumam visā pasaulē inovācijas, procesus no idejas līdz tirgū pieprasītam produktam atbalsta valsts, dažādi riska fondi, mecenāti un arī privātpersonas.
"Inovācijas uzņēmēji rada tad, kad redz tirgus iespējas, un tad, ja zina, kur atrast zināšanas, kā šo pieprasījumu vai iespējas apmierināt. Savukārt zinātnieki rada zināšanas, kas var noderēt inovācijām šodien vai rīt, Latvijā vai pasaulē. Tehnoloģiju inovācijas atpelnās lēnāk, jo to izstrāde ir dārgāka, lēnāka un riskantāka. Tāpēc, ja uzņēmumam izdodas radīt tehnoloģiju inovācijas, to ekonomiskā ietekme un konkurētspējas ilgtspēja ir lielāka," tā A. Indena.
Viņa piebilst, ka 2011. gadā apstiprinātā Kompetences centru programma ir daļa no nacionāla mēroga inovācijas modeļa. To pēc desmit gadu darbības atzina par visveiksmīgāko inovāciju un privāto pētniecības un attīstības (P&A) atbalsta programmu uzņēmumiem ar augstiem rezultativitātes rādītājiem.
"Šī programma ir būtisks instruments pētniecības un rūpniecības sektoru sadarbības rosināšanai ar mērķi uzlabot tautsaimniecības nozares komersantu konkurētspēju. Vissvarīgākais Kompetences centru uzdevums ir veicināt P&A investīciju kāpumu, sniedzot mērķētus publiskos ieguldījumus. Tas sekmē jaunu produktu un pakalpojumu izstrādi, to pilotēšanu ražošanā un zināšanu pārnesi tautsaimniecībā," secina A. Indena.