Baltijas valstis aicina Eiropas Komisiju ar papildus finansējumu no Kopējās lauksaimniecības politikas īpaši atbalstīt tās dalībvalstis, kas saskaras ar vislielākajām grūtībām lauku reģionos un atrodas tiešā agresorvalsts tuvumā, norādīts deklarācijā, ko šodien, 11. aprīlī, Rīgā parakstījuši trīs Baltijas valstu lauksaimniecības ministri.
Rīgā, Zemkopības ministrijā, 10. un 11. aprīlī notika Baltijas valstu lauksaimniecības ministru tikšanās, kurā zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS), Lietuvas zemkopības ministrs Ignas Hofmans un Igaunijas reģionālo lietu un zemkopības ministrs Hendriks Johanness Terras vienojās par kopīgu nostāju tālākām sarunām ar Eiropas Komisiju (EK) un citām ES dalībvalstīm par Kopējo lauksaimniecības politiku (KLP) nākamajā ES plānošanas periodā no 2028. gada.
Baltijas valstu ministri arī parakstīja kopīgu deklarāciju "Par EK paziņojumu par redzējumu lauksaimniecības un pārtikas jomā".
Kā norāda Armands Krauze, ir nepieciešama spēcīga un mērķtiecīga lauku attīstības politika, lai nodrošinātu lauku apvidu dzīvotspēju, veicinātu pārtikas nozares noturību un modernizāciju, kā arī sekmētu lauku apvidu ekonomikas ilgtspēju, jo īpaši lauksaimniecībā un mežsaimniecībā.
"Tāpēc Baltijas valstis aicina Eiropas Komisiju ar papildus finansējumu no KLP īpaši atbalstīt tās dalībvalstis, kas saskaras ar vislielākajām grūtībām lauku reģionos, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un šo dalībvalstu atrašanos agresorvalsts robežas tiešā tuvumā," tā A. Krauze.
Kā norādīts ministru parakstītajā deklarācījā,
"ES austrumu pierobežas reģionu lauku apvidi ir īpaši neaizsargāti Krievijas agresijas kara dēļ pret Ukrainu, steidzami nepieciešams īpašs ES atbalsts, lai novērstu ievērojamo negatīvo ietekmi uz lauku apvidiem un pārtikas nozari".
Armans Krauze arī norāda, ka Baltijas valstu ministri atgādina savu prasību izstrādāt tādu Kopējās lauksaimniecības politiku, kas būtu labāk pielāgota reģionālajām un ekonomiskajām vajadzībām.
"Turpmāk it visiem plānošanas dokumentiem, kas nosaka to, kāda būs lauksaimniecība un pārtikas ražošana tuvākajā nākotnē, jānodrošina dalībvalstīm lielāka rīcības brīvība finansējuma mērķtiecīgai sadalei. Turklāt Kopējā lauksaimniecības politika ir būtiski jāvienkāršo, samazinot administratīvo slogu lauksaimniekiem."
Ministri atkārtoti uzsver, ka tiešajiem maksājumiem ir izšķiroša nozīme, lai atbalstītu un stabilizētu lauksaimniecības ienākumus lauku saimniecību līmenī. Tādēļ ES beidzot ir jāizlīdzina tiešie maksājumi dalībvalstu starpā, lai nodrošinātu līdzvērtīgus konkurences apstākļus visiem ES lauksaimniekiem no 2028.gada, novēršot atšķirīgos un nevienlīdzīgos tiešo maksājumu līmeņus starp ES dalībvalstīm, norādīts deklarācijā.
Baltijas valstu lauksaimniecības ministru kopīgajā deklarācijā ministri prasa atsevišķu ES KLP lauksaimniecības nozarei arī nākotnē, kas pašreizējā ģeopolitiskās spriedzes apstākļos nodrošinātu tās galvenā mērķa īstenošanu - pārtikas ražošanu un ES pašnodrošinājumu ar pārtiku.