Eiropas Komisija (EK) apstiprinājusi Latvijas sagatavotos trešos kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) stratēģiskā plāna 2023.-2027.gadam grozījumus, vienkāršojot un atvieglojot atbalsta saņemšanu lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem, informē Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji.

Reklāma

Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) atzīmē, ka pēc pirmā KLP gada ministrija kopā ar lauksaimnieciskajiem un pārtikas ražotājiem secināja, ka nepieciešamas steidzamas izmaiņas vairākos atbalsta pasākumos, lai samazinātu dažādu prasību un nosacījumu slogu un palielinātu lauksaimnieku interesi pieteikties plašākam atbalsta klāstam.

Panāktās izmaiņas ministra ieskatā vienkāršos un atvieglos lauku saimniecību un pārtikas ražošanas uzņēmumu pieteikšanos Eiropas Savienības (ES) atbalstam, kā arī tā saņemšanu.

Ministrijā skaidro, ka grozījumi KLP stratēģiskajā plānā veikti, ņemot vērā izmaiņas ES regulējumā, jo 2024. gada maijā stājās spēkā vienkāršošanas regula, kas paredz svītrot laba lauksaimniecības un vides stāvokļa prasību, kas noteica pienākumu daļu aramzemes atvēlēt ar ražošanu nesaistītām platībām, tostarp papuvē esošu zemi, tā vietā īstenojot ekoshēmas atbalstu.

Tāpēc Latvijas KLP stratēģiskajā plānā 

ir atcelta laba lauksaimniecības un vides stāvokļa standarta prasība un iestrādāti nosacījumi jaunai ekoshēmai "Ainavas elementu izveide vai saglabāšana", 

kas aptver ar ražošanu nesaistītu platību izveidošanu un uzturēšanu aramzemēs un jaunu ainavas elementu veidošanu.

Šīs izmaiņas ir piemērojamas no 2025. gada un ZM plāno operatīvi veikt nepieciešamās izmaiņas attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos, lai ieviestu KLP stratēģiskā plāna grozījumus un sāktu to īstenošanu.

Tostarp KLP stratēģiskā plāna pasākumā "Ražas, dzīvnieku, sējumu un stādījumu apdrošināšanas prēmija" 

pievienota iespēja daļēji kompensēt apdrošināšanas polišu iegādi apdrošināšanai pret plēsēju radītajiem zaudējumiem,

kā arī pasākumā "Sadarbība pārtikas īso piegāžu ķēžu darbības veicināšanai un piedāvājuma nodrošināšanai" paredzēts piemērot vienkāršotās izmaksas transporta, tai skaitā degvielas, izmaksām atbilstoši vienkāršoto izmaksu metodikai, lai maksimāli mazinātu administratīvo slogu.

Tāpat pasākumā "Darbību īstenošana saskaņā ar vietējās attīstības stratēģiju, tostarp sadarbības aktivitātes un to sagatavošana" turpmāk lauku teritorijas definējums neattieksies uz vienkāršoto izmaksu "Jauniešu iniciatīva", bet starpteritoriālās un starpvalstu sadarbības atbalsta saņemšanai pamatojums par darbību īstenošanas teritoriju būs jāsniedz attiecīgajā sadarbības projektā nevis vietējās attīstības stratēģijā.

Savukārt, ražotāju organizācijas turpmāk savās darbības programmās varēs iekļaut nemateriālās investīcijas - tīmekļa vietnes un digitālos rīkus, kā arī pasākumus attiecībā uz pētniecības un eksperimentālām un inovatīvām ražošanas metodēm. Tāpat atbilstīgiem kooperatīviem citos sektoros turpmāk būs iespēja pretendēt uz atbalsta pasākumiem saistībā ar nemateriāliem aktīviem.

KLP stratēģiskā plāna īstenošanai 2023. -2027. gadam ir paredzēti 2,5 miljardi eiro, kur lielākā finansējuma daļa jeb 1,714 miljardi eiro paredzēti tiešajiem maksājumiem. 

Lauku attīstības pasākumiem ir paredzēts 791 miljons eiro, bet tirgus kopējās organizācijas atbalsta pasākumiem - 10,1 miljoni eiro.

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.