Lai atvieglotu prasības mazajām saimniecībām saistībā ar kartupeļu gredzenpuves ierobežošanu, skaidrāk definēti jēdzieni "kartupeļu audzētājs" un "kartupeļu sēklaudzētājs".
Lai precizētu līdzšinējās vispārīgās prasības un procedūras, kas nepieciešamas fitosanitāro pasākumu veikšanai kartupeļu gredzenpuves izplatības mazināšanai, Ministru kabinets (MK) apstiprinājis noteikumus "Kārtība kartupeļu gaišās un kartupeļu tumšās gredzenpuves apkarošanai un izplatības ierobežošanai."
Noteikumi nošķir jēdzienus "kartupeļu audzētājs" un "kartupeļu sēklaudzētājs" no kartupeļu audzētāja pašpatēriņam mazā platībā.
Kartupeļu gaišā gredzenpuve galvenokārt izplatās ar inficētiem kartupeļu bumbuļiem, gadu no gada stādot neatjaunotu kartupeļu sēklas materiālu un izaugušos kartupeļus tirgojot, dāvinot u. c.
Bet Latvijā ir arī daudz kartupeļu audzētāju pašpatēriņam, un nav lietderīgi audzētājiem, kuri kartupeļus audzē platībā līdz vienam hektāram, tos nepārdod, nedāvina vai kā citādi neizplata, noteikt tādas pašas fitosanitārās prasības, kādas ir audzētājiem tirgum un kartupeļu sēklaudzētājiem.
Tādēļ jaunie noteikumi definē:
- termins "kartupeļu audzētājs" piemērojams personām, kuras kartupeļus audzē platībās, kas lielākas par vienu hektāru, vai kuras audzē un plāno tos tirgot vai jebkā citādi tos nodot par maksu vai bez tās;
- "kartupeļu sēklaudzētājs" ir kartupeļu audzētājs, kurš nodarbojas ar sertificētu sēklas kartupeļu bumbuļu audzēšanu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kartupeļu sēklaudzēšanu.
Vienlaikus noteikumi arī nosaka turpmāk ievērojamās fitosanitārās prasības un kārtību kartupeļu audzētājiem, kartupeļu sēklaudzētājiem un tirgotājiem, tostarp prasības paraugu ņemšanai, sēklas materiāla atjaunošanai, dokumentu uzglabāšanai, izsekojamības sistēmas izveidei, uzturēšanai u. c., kas ļautu noskaidrot kartupeļu izcelsmi, ja tiktu konstatēta šāda slimība.