Ja neesi jau no bērnības rūdīta zālēdāja, bet gribi mēģināt ko jaunu un veselīgu, sāc pamazām. Vai tiešām pazīsti? Nepazīsti – neņem un salātu bļodā neliec.

Pilnīgi noteikti nevar kļūdīties ar pienenēm, nātrēm un gārsu. Katrai no tām ir sava ļoti specifiska garša, kā arī gana daudz dziedniecisko īpašību. Bet šie augi nav tādi, lai prasītu milzīgu piesardzību to lietošanā. Tos var ēst kā jebkurus zaļumus. Ar mierīgu sirdi tādu pašu kārtīgu sauju kā dilles, lokus vai pētersīļus.

Pa mazam bišķītim var pievienot arī stiprākas garšas vai “jaudīgākus” augus.

Bet ar nezālēm ir tieši tāpat kā ar jebkuru garšaugu – vienam garšo, otram ne. Arī pētersīļi vienam garšo, otrs šķobās. Tāpēc sākumā pamēģini, vai tev garšo! Protams, veselības uzlabošanas vārdā garšošana ir otršķirīgs jautājums. Bet parastai ikdienas uztura bagātināšanai ir jābūt garšīgai.

Visvienkāršākais veids ir zaļumu salāti. Lai nātrīte nedzeļ ēdējam, to var ātri noplaucēt ar verdošu ūdeni. Gatavo savus iecienītos zaļumu vai svaigu dārzeņu salātus un papildini tos ar nelielu daudzumu jauno nezāļu lapiņām. Ar laiku sapratīsi, kuras, cik un kādās kombinācijās tev vislabāk garšo.

Piemēram, sarīvē svaigu burkānu, apcep ķirbju vai saulespuķu sēkliņas, pievieno mazu saujiņu gārsas lapiņu, aizdari ar labu ķirbju vai saulespuķu eļļu. Vai klasiskos tomātus ar krējumu vari papildināt arī ar nātrēm. Ja tev garšo rukola, tev, visticamāk, patiks arī pieneņu lapiņas!

Pieneņu ziedlapiņas noder ne tikai pieneņu “medus” vārīšanai. Vari pamēģināt pieneņu galviņas fermentēt tējai. Vai svaigas ziedlapiņas bez kausiņiem izmantot ēdiena greznošanai, pievienot nedaudz saldēdieniem. No neizplaukušiem ziedpumpuriem vari pagatavot viltotos kaperus uzkodām.

Arī pieneņu saknes ir vērtīga Dabas velte. Protams, labāk tās dziednieciskiem mērķiem ievākt tieši rudenī, kad tās satur visvairāk inulīna. Augs ziemojot inulīnu pakāpeniski iztērē pats. Bet arī pavasarī tajās ir vēl daudz citu vērtīgu savienojumu, par ko mūsu akniņas tikai priecājas. Vari gan kaltēt tējām un ārstnieciskiem pulveriem, kafijas aizstājējiem, gan svaigas pievienot dārzeņu salātiem, sautējumiem. Ēst var un vajadzētu, tikai vispirms pagaršo – vai tīk tas rūgtums.

PAR ŽURNĀLU "SPĪGANA"

"Spīgana" ir vienīgais ezoteriskas ievirzes žurnāls Latvijā, ko veido nevis žurnālisti, bet nozares praktiķi, daloties ar savām zināšanām, pieredzi un dzīvē pārbaudītiem ieteikumiem. Kopš iznākšanas sākuma (2020. gada februāra) "Spīgana" iepazīstina ar dažādām ezoterikas nozarēm – alternatīvās veselības praksēm, senajām zināšanām un šajā gadsimtā izveidotām sistēmām, kas rūpējas par cilvēka fizisko un garīgo veselumu, sava potenciāla un dvēseles uzdevuma apjautu.

Abonē žurnālu šeit.

"Spīgana",