Kādas dziednieciskā īpašības ir gārsai? Gārsa aug visur griezdamies – ātri sazeļ, ātri aug un vēl ātrāk vairojas. Jautā Marika Benta.

Vieni dārzos ieaugušo gārsu cenšas iznīdēt, bet citi ar to labprāt sadzīvo, jo zina, cik šis uzmācīgais augs labs veselībai, un liek to galdā dažādos veidos līdz vēlai vasarai un arī saglabā ziemai kaltējot, skābējot.

Gārsai piemīt vēl kāda lieliska īpašība – senākos laikos ar tām tirgos pārsedza citus garšaugus, lai tie ilgāk saglabātos svaigi un nebojātos.

Gārsa (Aegopodium podagraria) satur C vitamīnu (2 reizes vairāk nekā citronos un visvairāk septembrī), dzelzi, mangānu, karotīnu, boru, šķiedrvielas, olbaltumvielas, ēteriskās eļļas, cukuru.

Ārstnieciskiem nolūkiem izmanto svaigas un kaltētas gārsas lapas, kaltētas saknes. 

Lapas kaltē, izliktas plānā kārtā, ēnainā, labi vēdināmā telpā. Uzglabā slēgtā stikla traukā. Saknes ievāc pavasarī vai rudenī. Nomazgā aukstā ūdenī, apžāvē un kaltē ēnainā vietā. Vēlams uzglabāt koka traukā. 

Pareizi kaltēta un uzglabāta droga dziednieciskās īpašības saglabā 1–2 gadus.

Gārsu lieto reimatisma ārstēšanai, tā attīra organismu, uzlabo muskuļu un locītavu veselību, ir izcila sāļu izvadītāja – jau izsenis zināma un lietota kā podagras zāles, un no tā arī radies zinātniskais nosaukums – podagraria. Gārsai piemīt nomierinošas, tonizējošas īpašības, pretsāpju un rētas dziedējoša iedarbība.

Tautas dziedniecībā gārsu uzlējumu, novārījumu lieto pie locītavu, kuņģa-zarnu trakta slimībām, nieru un urīnpūšļa problēmām, kā pretiekaisuma, organismu spēcinošu, diurētisku, sāpes mazinošu, temperatūru pazeminošu, pretalerģisku līdzekli, arī pie cingas un dažām anēmijas formām, aknu attīrīšanai.

Gārsas saknēs esošajām vielām piemīt izteikta pretsēnīšu iedarbība.

Kā lietot

  • Pavasarī dzer gārsu sulu – tā ir lielisks vitamīnu avots. Garšai var pievienot nedaudz medus.
  • Gārsas uzlējums: 3 tējkarotes lapu aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, ļauj 2 stundas ievilkties. Lieto pa pusglāzei 4 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas.
Gārsa.
  • Gārsas novārījums: 2 ēdamkarotes gārsas lapu aplej ar glāzi ūdens, 15 minūtes karsē ūdens peldē, ļauj 45 minūtes ievilkties. Nokāš, pievieno karstu ūdeni līdz sākotnējam tilpumam. Izlieto dienas laikā, dzerot nelieliem malkiem.
  • Pie podagras, reimatisma, lai mazinātu iekaisumus, sāpes, veicinātu brūču dzīšanu, pie problemātiskajām vietām liek svaigu sasmalcinātu gārsas lapu apliekamos.
  • Pret poliartrītu 40 g kaltētas sasmalcinātas gārsu saknes aplej ar 1 litru verdoša ūdens, uz lēnas uguns vāra 10 minūtes. Ļauj pusstundu ievilkties, tad pievieno vannas ūdenim. Vannā labāk iet pirms naktsmiera.
  • Pret bišu dzēlieniem liek svaigas saberztas gārsas kompreses.

Nav zināmi gadījumi, kad gārsa kādam būtu kaitējusi.