Labi zināms, ka cilvēki ir sociāli dzīvnieki, kuru psiholoģiskā labklājība lielā mērā atkarīga no spējas piesaistīt vienam otru un sekmīgi mijiedarboties, turklāt arī tad, ja tas ir tikai uz gluži neilgu laiku. Tāpat zināms, ka partnera mīmikas un kustību “atspoguļošana” var palielināt savstarpējo simpātiju attīstības iespējamību.

Reklāma

Taču, izrādās, gluži nesen veiktie pētījumi uzrādījuši, ka partneru savstarpējā pievilkšanās var pastiprināties vai pavājināties atkarībā no tā, cik neapzināti “atspoguļojas”, sinhronizējas viņu veģetatīvās reakcijas.

Nīderlandes pētnieki no Leidenes universitātes iesaistīja savā pētījumā 142 iepriekš savstarpēji nepazīstamus heteroseksuālus vīriešus un sievietes vecumā no 18 līdz 38 gadiem, aicinot sarīkot tā dēvētos “aklos randiņus” trīs festivālu ietvaros – mūzika, māksla un zinātne. Četru minūšu garas sarunas laikā visi dalībnieki nēsāja sirds ritma monitorus, ierīces ādas elektriskās aktivitātes mērīšanai un acu kustību reģistrēšanas ierīces.

Viņi visi iegāja speciālās kabīnēs, kuras nodalīja ekrāns, kas pašā sākumā uz dažām sekundēm nolaidās, ļaujot pirmo reizi ieraudzīt partneri, un tad atkal pacēlās, kamēr dalībnieki aizpildīja anketas, novērtējot partnera pievilcību. Pēc tā divas minūtes iesaistītie brīvprātīgie eksperimenta dalībnieki varēja neverbāli savstarpēji mijiedarboties, un tad, visbeidzot, sekoja divu minūšu saruna. Beigās katram vajadzēja atbildēt uz jautājumu: vai viņš gribētu atkārtoti satikties ar konkrēto cilvēku?

No visiem pāriem 17% izteica vēlmi doties uz otro randiņu ar partneri. Tiem, kuri augstāk par citiem novērtēja partnera pievilcību un bija gatavi turpināt saziņu, konstatēja fizioloģisko signālu sinhronizāciju – sirds ritma un ādas elektrisko aktivitāti. Turklāt noskaidrojās, ka izteikti signāli, kas liecina par simpātijām, piemēram, smaids, smiekli, vērīgs skatiens, nebija būtiski saistīti ar aizraušanos.

Pētnieki secinājuši, ka ārējie signāli demonstrē tikai virspusēju aizraušanās līmeni, savukārt ar ierīcēm fiksētie mikrosignāli var pārraidīt informāciju par ievērojami dziļāku cilvēku savstarpējo rezonansi. Tomēr vēl joprojām paliek neizzināts: vai šādu sinhronizāciju var uzskatīt par dzimušo simpātiju sekām vai arī cēloni.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu