Iespēja piekļūt zemes dzīļu degmateriālu slāņiem var sniegt cilvēcei faktiski neierobežotu atjaunojamās enerģijas daudzumu, un tas savukārt var būtiski aizstāt izrakteņu degvielas noteiktu apjomu.
Savos jaunākajos pētījumos šveiciešu zinātnes ļaudis noskaidrojuši, ka zemūdens ieži var veidot plaisas, kas savstarpēji savienojas un tādējādi padara šos slāņus vieglāk pakļaujamus. Šīs plaisas ir ļoti svarīgas, jo cauri tām plūstošais ūdens pāriet superkritiskajā fāzē – stāvoklī, kas apvieno gāzes un šķidruma īpašības. Superkritiskais ūdens var ātrāk un vieglāk iekļūt tādos lūzumos, spējot pārnēsāt līdz pat desmit reizēm vairāk enerģijas, ja salīdzina ar mūsdienu ģeotermālo urbumu spējām.
Šveiciešu pētnieki veica datormodelējumu, un tā rezultāti uzrādīja, ka jau ļoti drīz cilvēki varēs sākt izmantot šīs plaisas zemes garozā, lai iegūtu superkritisko enerģiju tādos apjomos, kas par kārtu pārsniedz jau pieminētos mūsdienu ģeotermiskos urbumus, un viens tāds jaunā veida urbums varētu nepārtrauktā režīmā darboties divas desmitgades un pat vairāk.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.