Speciālā starptautiskā nekomerciālās organizācijas WEEE (Direktīva par elektriskās un elektroniskās tehnikas atkritumiem) vēstījumā pausts, ka 2022. gadā pasaules izgāztuvēs nonākuši vismaz 5,3 miljardi... viedierīču, un šo savdabīgo atkritumu kopējā masa sasniegusi aptuveni 25 miljonus tonnu. Tas esot četras reizes vairāk par, piemēram, leģendārās Heopsa piramīdas masu.

Reklāma

Var piebilst, ka organizācija WEEE specializējusies elektrisko un elektronisko ierīču savākšanā un pārstrādāšanā, un tās speciālisti pauduši, ka šī “produkcija” kļuvusi par visstraujāk pieaugošo atkritumu veidu pasaulē.

WEEE paspārnē strādājošie ekologi veikuši pētījumu nolūkā noskaidrot, kā šo atkritumu savākšanas un pārstrādāšanas jomā gūt maksimāli labus rezultātus, jo esot jāielāgo, ka šajās ierīcēs tomēr atrodams arī zelts, sudrabs, litijs un kobalts, un šo elementu krājumi uz Zemes ir visnotaļ ierobežoti. Tomēr no nolietotajām viedierīcēm šo elementu iegūšanas apjomi vēl esot nepieļaujami mazi: tikai nieka 3,2% šo atkritumu pakļauti pienācīgai un lietderīgai apstrādei.

Speciālisti pauduši, ka visbīstamākās esot miniatūrās ierīces, piemēram, mobilie tālruņi, jo tos esot vienkārši vieglāk izmest laukā. Aprēķināts, ka elektronikas izgāztuvē mobilie tālruņi veido 8%. Turklāt WEEE speciālisti aprēķinājuši: izgāztuvē izmestie mobilie tālruņi ar vidējo biezumu deviņi milimetri, sakrauti plakaniski cits uz cita, veidotu aptuveni 50 tūkstošus kilometru augstu torni! Proti, tas ir 120 reizes vairāk par attālumu no Zemes līdz Starptautiskajai kosmiskajai stacijai vai astotā daļa ceļa līdz Mēnesim...

Savukārt saistībā ar pieminēto iespējamo zelta, litija un citu mobilajās ierīcēs esošo cēlmetālu pārstrādi to pasaules kopējo krājumu varētu papildināt pat par 7%. Bet vēl lielāks labums būtu no tā, ka apkārtējā vidē neuzkrātos toksiskie metālu savienojumi un kancerogēnā organika, kas cita starpā arī iekļauta viedierīču elementu sastāvā. Tāpēc speciālisti aicinājuši pasaules valstis izstrādāt nacionālos un starptautiskos plānus saistībā ar elektronisko atkritumu lietpratīgu pārstrādi.

Aptauja

Vai jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.