Nesen plašsaziņas līdzekļi vēstīja par to, ka Īlona Maska uzņēmums "Neuralink" pirmo reizi spējis sekmīgi īstenot speciālas ierīces jeb mikročipa implantēšanu dzīva cilvēka smadzenēs. Acumirklī līdz ar to aktualizējās jautājums saistībā ar to, kas vispār nākotnē varētu notikt ar tādiem cilvēkiem, kuru smadzenēm varētu piekļūt arī tā dēvētie hakeri jeb – šajā gadījumā teiksim tā – nelikumīgi un ļaunprātīgi šādu cilvēka smadzenēs iemontētu ierīču pārvaldītāji.

Reklāma

Pētnieku pirmā īsā un konkrētā atbilde esot pārliecinoša un kodolīga: tas nav iespējams.

Realitātē smadzeņu aktivitātes dati nedod iespēju jebkādā veidā piekļūt tieši cilvēka domām un saprast to saturu. Aparatūra, kas nolasa no šāda implanta pienākošos signālus, spēj tikai analizēt saņemto informāciju, taču nevar atpakaļ uz smadzenēm noraidīt nekādus rīkojumus. Atsevišķos gadījumos iegūtās informācijas analīze dod iespēju īstenot kādu no iepriekš strikti paredzētajām funkcijām, piemēram, piezvanīt pa tālruni.

Visi potenciālie riski šeit saistīti nevis ar nolūku kaut kādā veidā nozagt domas, bet gan uzbrukt pašai ierīcei, kuru apkalpo attiecīgā programma. Proti, hakeri gluži teorētiski varētu pamēģināt iegūt piekļuvi implanta īpašnieka vārdā, taču vienalga viņi nespētu tiešā veidā ietekmēt cilvēka apziņas saturu, vismaz ne patlabanējā tehnoloģiju attīstības posmā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.