Zināms, ka, piemēram, ledusskapī ievietota tase ar karstu tēju neatdziest acumirklī. Izrādās, tieši tāpat tajā gadījumā, ja pēkšņi "izslēgtos" Saule, tad Zeme salīdzinājumā ar to ieskaujošo telpu vēl vismaz dažus miljonus gadu paliktu karsta. Tiesa, planētas iedzīvotāji neizciešamu aukstumu gan sāktu izjust jau krietni vien ātrāk.

Reklāma

Aptuveni nedēļas laikā vidējā globālā temperatūra pie Zemes virsmas nepārsniegtu 17 °C, bet gada laikā tā jau būtu nokritusi līdz -40 grādiem. Okeānu augšējie slāņi aizsaltu, taču uzsalušais ledus sekmētu siltuma saglabāšanos dzīlēs, kas visa okeānu ūdens sasalšanu aizkavētu par vairākiem simtiem tūkstošu gadu. Pēc dažiem miljoniem gadu uz Zemes iestātos stabila temperatūra -160 grādu, kuras apstākļos tas siltums, kas vēl turpinās izplūst no kodola, faktiski būs pielīdzināms karstumam, kādu tas tagad izstaro izplatījumā. Lai arī atsevišķi zemes garozā mītoši mikroorganismi izdzīvotu, tomēr kopumā dzīvība uz Zemes izbeigtos salīdzinoši ātri. Faktiski acumirklī izbeigtos fotosintēze un lielākā daļa augu iznīktu dažu nedēļu laikā. Lai gan lielākie koki spētu eksistēt vēl pat vairākas desmitgades – pateicoties palēninātajam metabolismam un ievērojamām saharozes rezervēm. Pētnieki pauž, ka šajā gadījumā labāka vieta, kur būtu dzīvot atlikušajiem cilvēkiem, ir Islande. Ja tagad teju 90% šīs salas iedzīvotāju apsilda savus mitekļus, izmantojot ģeotermālo enerģiju, un arī pēc Saules izdzišanas cilvēki tur varētu vulkānisko siltumu izmantot vēl dažas simtgades.

Protams, Saule ne tikai apsilda Zemi, bet tā arī notur to orbītā. Ja tās masa pēkšņi izzudīs, mūsu planēta sāks vienkārši mētāties gluži kā balons, kas maksimāli piepūsts un tad strauji izmests no rokām…

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.