Šā gada 15. februārī spēkā stājās svina skrošu munīcijas izmantošanas aizliegums mitrājos, kas regulas izpratnē praktiski ir jebkura peļķe. Tāpat vairs nedrīkst ne tikai izmantot svina skrotis mitrājos un tuvāk par 100 metriem no tiem, bet arī tur atrasties ar svinu saturošām patronām. Tas arī attiecas uz šautuvēm.

Par šo regulu ir daudz jautājumu un neizpratnes, bet vēl vairāk jautājumu ir par to, kad un vai aizliegs pārējo svina munīciju. Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācija (FACE), kas gadiem ilgi mēģina panākt saprātīgu regulējumu šajā jomā, norāda, ka aizliegums tuvojas, vienīgais jautājums ir par to, kad tas notiks un kā.

Eiropas Ķimikāliju aģentūra (ECHA) ir ierosinājusi ieviest pilnīgu svina munīcijas tirdzniecības un izmantošanas aizliegumu, vienīgais izņēmums varētu būt šautuves, pieļaujot ļoti stingras prasības, proti, būtu jāsavāc 90% svina. 

Tas nozīmē, ka būtu pieļaujams kāds izņēmums sporta šaušanai, ja vien šautuvē ir paredzēta svina savākšanas sistēma. 

ECHA piedāvāja 18 mēnešu pārejas periodu, lai gan FACE šajā gadījumā jau sen izteikusi priekšlikumu, ka pārejas periodam ir jābūt garākam.

Kas būs tālāk

Divas ECHA zinātniskās komitejas aprīļa sākumā savu redzējumu ir nosūtījušas Eiropas Komisijai (EK). Tagad EK sagatavos savu juridisko priekšlikumu REACH regulai, ko varēs apspriest ES dalībvalstis ES REACH komitejā. Tiklīdz šajā līmenī priekšlikums tiks apstiprināts, Eiropas Parlamentam būs trīs mēneši, lai priekšlikumu izanalizētu, bet šai institūcijai nav tiesību regulas tekstu mainīt. Eiropas Parlaments priekšlikumu var tikai akceptēt vai noraidīt.

Šā gada 18. aprīlī FACE tikās ar Eiropas Komisiju, lai par šo tēmu diskutētu. Tiek paredzēts, ka, sākot ar šā gada martu, notiks iekšējās Eiropas Komisijas diskusijas un tiks veidots regulas grozījumu projekts. Diskusija ar dalībvalstīm ilgs apmēram deviņus mēnešus. Savukārt Eiropas Parlamenta diskusijas var ilgt trīs mēnešus. Pieņemšanas procedūra ilgs apmēram divus mēnešus.

Svina munīcijas aizlieguma process

  • Sākot ar šā gada martu, notiek iekšējās Eiropas Komisijas diskusijas un tiks veidots regulas grozījumu projekts
  • Diskusija ar dalībvalstīm ilgs apmēram deviņus mēnešus
  • Eiropas Parlamenta diskusijas var ilgt trīs mēnešus
  • Pieņemšanas procedūra ilgs apmēram divus mēnešus

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.