Lai nevajadzētu siltumnīcā lietot ķīmiskos līdzekļus, par tomātu aizsardzību jāsāk rūpēties jau pēc to izstādīšanas. Lielākā uzmanība jāpievērš lapu brūnam pelējumam jeb kladosporiozei un fitoftorai.

Kladosporiozes pazīmes

Šī ir lapu slimība, kas izplatās ar sēklām. Inficētajiem augiem lapas pēkšņi pārklājas ar zaļgandzelteniem, izplūdušiem plankumiem. Lapu apakšpusē plankumu vietā attīstās samtaina, pelēka apsarme. Lapas, sākot no apakšas, nobrūnē un nokalst. Slimības ietekmē samazinās fotosintēze, lapas nobrūnē un nokalst, samazinās raža. 

Tomātu lapu brūnais pelējums.

Izraisa

Slimības attīstību veicina paaugstināts gaisa mitrums (90%) un ūdens pilieni (rasa) uz lapām, kā arī sabiezināts stādījums. Infekcija saglabājas augu atliekās, augsnē, uz siltumnīcas konstrukcijām. 

Kā novērst

Lai izvairītos no slimības, ir svarīgi nepieļaut siltumnīcā mitruma paaugstināšanos virs 70%, tāpēc tā regulāri jāvēdina. Ja augi iestādīti pārāk cieši, ir jāizņem liekās lapas. Atlapošanu uzsāk, kad pirmajā ķekarā visi augļi ir pilnīgi izauguši un sākuši krāsoties. Lapas izlauž katru nedēļu. 

Siltumnīcu uz nakti netaisa ciet, līdz rudenim arī durvis un lūkas netaisa ciet. 

Profilaksei 

Var lietot 2% fitoekolu – tas ir skuju ekstrakts, kas ražots uz sveķskābju bāzes. Zināms, ka skuju koki izstrādā sveķus savai aizsardzībai pret kaitīgiem organismiem, tādējādi, izmantojot šo līdzekli, var ierobežot slimību un kaitēkļu izplatību dažādos stādījumos, nekaitējot dabai, apkārtējai videi un cilvēka veselībai.

Fitoftoras pazīmes

Parādās plankumi tomātu lapu apakšpusē, augļi kļūst brūngani melni, lapas saraujas un nokrīt. Slimība iznīcina augu dažu dienu laikā.

Izraisa

Vēss laiks, tiešu saules staru trūkums, svaiga gaisa trūkums, pēkšņas temperatūras izmaiņas un augsts mitrums. Lai pasargātu tomātus no bīstamas slimības, ir jāizslēdz visi faktori, kas ir labvēlīgi fitoftoras attīstībai. 

Fitoftoras maksimums iestājas augustā, kad pa dienu vēl ir ļoti karsts, bet naktī jau vēss – kā rezultātā uz tomātiem nokrīt rasa.

Kā novērst

Jods ir labs veids, kā cīnīties ar šo slimību. Lai sagatavotu šķīdumu, ir nepieciešami šādi komponenti: 9 l ūdens, 1 l vājpiena, 15–20 pilieni joda. Visas sastāvdaļas sajauc un tomātus apstrādā ar sagatavoto šķīdumu. Pēc 7–10 dienām atkārto apstrādi. Tikai vājpiena vietā lieto sūkalas. 

Ja siltumnīca nav liela, var salikt vai pakarināt attaisītas joda pudelītes. Fitoftorai nepatīk joda tvaiki.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.