Cūku audzēšanas nozare vairākus pēdējos gadus cīnījusies par izdzīvošanu, saņemot gan valsts, gan arī Eiropas Savienības atbalstu. Šā gada februāra sākumā cūkgaļas iepirkuma cena dzīvsvarā beidzot pakāpusies līdz 1,70–1,76 eiro par kilogramu, kas cūku audzētājiem ļauj darboties bez zaudējumiem. Tomēr šādu cenu nemaksā visiem cūkaudzētājiem. Saimniekiem, pārstrādes uzņēmumu pārstāvjiem un ekspertiem vaicājām, kā krīze cūkkopībā ietekmējusi viņu vadītos uzņēmumus un kādas korekcijas varētu ieviest negaidītais cūkgaļas iepirkuma cenas kāpums.
Modris Žentiņš,
Zaņas pagasta ZS "Krasta iela 7 " saimnieks:
Cūkkopībā kopš pandēmijas sākuma ar nelieliem pārtraukumiem visu laiku bija grūts stāvoklis, bija jādarbojas zem pašizmaksas. Saistībā ar graudu cenas kāpumu pērn rudenī līdz 350 eiro par tonnu un energoresursu sadārdzinājumu pašizmaksa ir pietuvojusies 2 eiro par kilogramu. Mēs rūpīgi vērtējām un brāķējām sivēnmātes, no 200 sivēnmātēm atstājot 160.
Cūkkopība ir specifiska nozare, kurā nevar vienā dienā nolemt un pārtraukt darbošanos. Priecē, ka patlaban iepirkuma cena sākusi kāpumu un tuvojas pašizmaksai. Mēs ražojam labas kvalitātes gaļu, tāpēc pircēji, kautuves ar mums vēlas sadarboties.
Cūkkopības nozares pienesums saimniecībai ir arī šķidrmēsli. Pērn graudaugu sējumos gandrīz visu vajadzīgo minerālmēslu daudzumu aizvietojām ar šķidrmēsliem. Pēdējo gadu dižķibele cūkkopībā parādīja, ka šādas mazās saimniecības kā mūsējā lielu tirgus svārstību laikā var reaģēt elastīgāk nekā lielražotāji.
Iepirkuma cenas pieaugums priecē. Cenai turpinot kāpumu, atjaunosim ganāmpulku līdz 200 sivēnmātēm.
Juris Grīnbergs,
AS "Noo Lihatoostus" zīmola 'NOO Cepeškungs' vadītājs:
Cūkgaļas iepirkuma cena ir sasniegusi augstāko līmeni pēdējo 20 gadu laikā, tomēr pagaidām atsevišķiem gaļas produktiem mazumtirdzniecībā tā palielinājusies tikai par 10–15% vai nemaz vēl neatspoguļojas veikalu plauktos. Izmaksu kāpums dažādās nozarēs ietekmē gan izejvielu pieejamību gaļas produkcijas ražošanai, gan galaprodukta cenu – kopējās inflācijas dēļ gaļas produktu tirdzniecībā pašreiz vērojams izteikts pieprasījums akcijas precēm.
Gaļas produktu ražošanai nepieciešamās cūkgaļas iepirkuma cena tirgū balstīta uz Vācijas indeksu. Patlaban (23. februārī) tas ir 2,28 eiro par kilogramu cūkas liemeņa, kas ir šīs tūkstošgades rekords. Indeksu koriģē ik trešdienu, diemžēl nekas neliecina, ka cūkgaļas iepirkuma cenas pieaugums palēnināsies. Pērn novembrī un decembrī indekss stāvēja uz vietas. Kāpumu tas sāka šā gada sākumā. Ķīna vakar ziņoja par cūkgaļas rezervju krājumu atjaunošanas sākšanu.
Pašreizējo situāciju cūkgaļas iepirkuma cenas jautājumā nosaka daudzi faktori, tomēr vissvarīgākais ir cūkgaļas piedāvājuma samazināšanās, ko savukārt izraisa augstās energoresursu cenas. Daudzas lopkopības saimniecības gan Latvijā, gan visā Eiropā ir slēgušas vai samazinājušas ražošanu.
Cenu kāpums ir bijis ārkārtīgi straujš, un augstais cenu līmenis diemžēl tiek prognozēts vēl ilgi. Grūti ir arī ražošanas uzņēmumiem, jo izejvielu cena īsā laikā kāpusi par gandrīz 60%, bet gatavās produkcijas cena tikai par 10–15%. Vienlaikus ir samazinājusies patērētāju pirktspēja, tāpēc, lai saglabātu pārdošanas apjomu, nepieciešams īstenot cenu akcijas, kas savukārt negatīvi ietekmē dažus ražotājus.