Ābolu raža Eiropas vadošajās ābolu audzēšanas valstīs šogad tiek lēsta 10,2 milj. tonnu, kas ir par 11,3% mazāk nekā pērn.

Reklāma

Ābolu raža šogad mazāka

Tāpat tā ir par 13,6% mazāka nekā iepriekšējo trīs gadu vidējā. Vispopulārākās šķirnes 'Golden Deliscious' kopraža samazinājās par 10,2% – līdz 1,972 milj. tonnu. Otrās populārākās šķirnes 'Gala' raža 1,350 milj. tonnu ir par 11,1% mazāka nekā pērn. Tiek lēsts, ka šķirnes 'Red Deliscious' raža var palielināties par 2,8%, turpretī šķirnes 'Idared' raža samazinājusies par 18,4% salīdzinājumā ar 2023. gadu.

Vislielākais ābolu ražotājs šogad ir Polija, kas saražo 31% visu Eiropas ābolu. Tai seko Itālija (21%), Francija (14%), Vācija (8%), Spānija (6%), Rumānija (4%). Pa 3% no kopējā ābolu apjoma saražo Ungārija, Portugāle un Grieķija, vēl 2% izaudzē Nīderlande.

Latvijā šogad pavasara sala dēļ apmēram trešdaļa dārzu bija vairāk vai mazāk smagi cietuši, savukārt sala neskartajos dārzos raža ir augstāka nekā pērn, tāpēc šāgada kopraža tiek lēsta ap 7 tūkst. tonnu. 

Pēc prognozes – apmēram puse šā daudzuma tiks pārstrādāta.

Tirgus līdzsvaru 2024./2025. gada sezonā ietekmēs relatīvi stabils svaigam patēriņam paredzēto ābolu apjoms, ko rada stabila ražošana Eiropas rietumdaļā – Francijā, Itālijā un Spānijā. Savukārt Eiropas Savienības (ES) centrālajos un austrumu reģionos ābolu ražu smagi ietekmēja nelabvēlīgie laikapstākļi, jau sākot no sala dārzu ziedēšanas laikā, ko piedzīvoja arī Latvijā, un vēlāk krusa. Visvairāk ir cietuši dārzi Polijā, Ungārijā, Čehijā un Austrijā. Tas nozīmē mazāku piedāvājumu ābolu pārstrādei 2024./2025. gada sezonā. Jau oktobra sākumā Polijas ābolu audzētāji sūdzējās par neparasti lieliem ābolu kalibriem, kuru dēļ lielveikali nelabprāt pirka ražu.

Bumbieru izaudzēts vairāk

Bumbieru raža ir nedaudz (par 4,9%) augstāka nekā 2023. gadā, sasniedzot 1,79 milj. tonnu. Šis pieaugums ir saistīts ar Itālijas ražošanas atjaunošanos (+120,5% salīdzinājumā ar 2023. gadu), lai gan Beļģijas un Nīderlandes rādītāji ir samazinājušies (attiecīgi -26,6% un -8,7%). Tiek lēsts, ka 2024. gadā šķirnes 'Conference' bumbieru ražošana samazināsies par 13,5% – līdz 776 tūkst. tonnu. Savukārt šķirnes 'William BC' bumbieru ražošana palielinājusies par 33,8%. Tiek prognozēts, ka šķirnes 'Abate Fetel' raža atgūsies līdz 124,832 tonnām (+131,8%).

Kopumā bumbieru ražošanā ES dalībvalstīs kopš 2018. gada tiek vērota samazināšanās tendence. Lielākie bumbieru ražotāji ES ir Itālija (23%), Nīderlande (18%), Beļģija (16%), Spānija (14%). Portugāle un Francija saražo pa 7% katra, Polija – 6%, Grieķija – 5%, bet Vācija un Rumānija – pa 2% katra.

Latvijā pēdējos gados bumbieru dārzu platība samazinās un, pēc Lauku atbalsta dienesta datiem, nepārsniedz 150 ha. Tāpat šogad sals ziedēšanas laikā piemeklēja arī bumbieru dārzus, tāpēc kopraža tiek lēsta pavisam maza – ap 150 tonnu.

Sagatavots pēc Prognosfruit materiāliem

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.