Sēņu audzētava "Schoomwell" atrodas netālu no Latvijas–Igaunijas robežas – pilsētiņā Torvā. Uzņēmums dibināts 2014. gadā, bet vēsture aizsākās tālajā 1994. gadā, kad pašreizējā saimnieka vecmamma Tartu universitātē sāka pētīt čagas sēnes (Inonotus obliquus) iedarbību uz cilvēka veselību un iespējas izmantot to vēža ārstēšanai. Pašreiz čagu audzē un pārstrādā jau trešā ģimenes paaudze.
Tiek ražoti dažādi uzlējumi, izvilkumi, tinktūras un pulveri imunitātes veicināšanai, miega uzlabošanai un vispār labsajūtai. Mūsdienās daudzi cilvēki ikdienā cieš no stresa, tāpēc pieprasījums pēc līdzekļiem, kas nomierina un veicina labsajūtu, ir ļoti liels.
Čagu audzē mežā
Čaga tiek audzēta mežā uz speciāli inokulētiem bērziem. Kopējā čagas bērzu platība pašlaik sasniedz 500 ha, un tā ir lielākā pasaulē. To apsaimnieko apmēram 600 meža īpašnieku. Uzņēmums pārdod tiem inokulātu – ar sēņu micēliju apaudzētus koka puļķīšus jeb dībeļus. Šos puļķīšus iedzen koka stumbrā, lai inficētu to ar čagu. Micēlijs tiek pavairots Beļģijā, firmā "Mycelia". Čaga aug vairākus gadus, novāktās sēnes pārdod pārstrādei.
Diemžēl nekādai citai izmantošanai šie bērzi vairs īsti nav derīgi (varbūt kompostēšanai), bet ne jau no visiem bērziem mežā izaug lietaskoki. Vienmēr ir kādi mehāniski – dzīvnieku vai laikapstākļu – bojāti eksemplāri, kurus var izmantot čagas audzēšanai (un tieši tādos tā vislabāk attīstās). Tas palielina sugu daudzveidību mežā un tā īpašnieka ienākumus.
Pieprasījums pēc čagas produktiem pasaulē esot ļoti liels, un daļu savas produkcijas "Schroomwell" eksportē, kā arī pārdod internetā. Neliels veikals atrodas sēņu audzētavas telpās. Pati čagas pārstrāde atrodas citās telpās pilsētas otrā malā. Interesanti, ka "Schoomweel" ASV Meinas štatā ir kopuzņēmums ar vietējiem partneriem – "Forest Funghi Farms Ltd", kas arī nodarbojas ar čagas audzēšanu un tās produktu noieta paplašināšanu.