Pagājušais gads beidzās traki – ar pasākumu, kurā, par laimi, neviens necieta, bet kas tomēr katastrofāli iedragāja mednieku tēlu. Protams, runa ir par briežu šāvēju, kas no braucoša auto dzīvā satiksmē nezināmu iemeslu dēļ sāka šaut uz skrejošiem briežiem. Izrādījās arī, ka lielai daļai sabiedrības ir viedoklis, bet viņi pat nespēj atšķirt briežus no stirnām, domājot, ka stirnas ir mazi briedīši bez ragiem…

Šogad janvārī visi gaidīja, kas nu būs, kāds būs sods par šādu safari cienīgu ampelēšanos uz ceļa. Tad nāca Valsts meža dienesta (VMD) paziņojums, ka tas pārkāpējam izmaksās 250 eiro un vienu gadu bez mednieka apliecības. Un, protams, sekoja šoks, dažiem politiķiem pat nākot klajā ar skaļiem paziņojumiem sev ne pārāk vēlamā gaismā, ka par šādiem pārkāpumiem sods par mazu. Lielie sašutuma paudēji gan palaida garām kādu niansi. VMD arī bija paskaidrojis, ka administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtie lēmumi ir stājušies spēkā. Lietu par nelikumīgajām staltbriežu medībām kriminālprocesa ietvaros izskata Valsts policija. Tas nozīmē, ka sods šobrīd piešķirts par administratīvajiem pārkāpumiem, bet krimināllieta vēl turpinās un tur pēc atbilstošā panta var arī ielikt cietumā. Protams, sabiedrība klaigā, ka medniekiem par pārkāpumiem sodi par mazu!

Janvārī sākās arī t. s. ģenerāļa tiesa, kurā uz apsūdzēto sola sēdās bijušais Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks ģenerālis Juris Šulte par 2022. gada novembrī izdarītu slepkavību medību laikā. Šobrīd ģenerālis apsūdzēts pēc panta, kas kā minimālo sodu paredz piecu gadu cietumsodu. Tiesa turpināsies visu gadu, bet šķiet, ka šī lieta ir tik samudžināta un tik kliedzoša, ka šoreiz lieli kungi ar rājienu cauri vien netiks. Bet laiks rādīs!

Šogad arī tiks veikti grozījumi Medību noteikumos, lai mainītu vairāku medījamo putnu medību sezonu, noteiktu maksimālo vienā reizē nomedījamo putnu skaitu, kā arī ieviestu izmaiņas, kas ļaus plašāk izmantot lietotni Mednis. Protams, kā ik reizi, kad tiek atvērti Medību noteikumi, ap tiem jau spieto antimednieku pūļi, nākot virsū ar savu dzīves patiesību. Tāpat sasparojušies arī vilku aizstāvji, jo sākušās runas par Vilku aizsardzības plāna pārskatīšanu, un kā vienmēr savā stilā nevis runā par lietu, bet gan apsaukājas, apsūdzēto ģenerāli ceļ kā piemēru visai mednieku saimei un medību aizstāvjiem piemēro visādus košus epitetus. Jā, šajā cīņā laikam antimednieki piekopj taktiku – karā visi līdzekļi atļauti. Bet tas viņiem neglaimo un palēnām atklājas viņu lielie meli. Gadiem pasaules mērogā ticis skandināts, ka 81% Eiropas iedzīvotāju ir pret trofeju medībām. Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācijas (FACE) pasūtītajā aptaujā nupat atklājās, ka pret t. s. trofeju medībām ir aptuveni 23% sabiedrības locekļu piecās dažādās Eiropas valstīs. Bet ap 70% medības atbalsta vai viedoklis ir neitrāls. Tā ka, piedodiet, medības nebūt nav arhaisks pasākums, pret kuru visi iebilst!

Laimīgu jauno gadu!

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.