Mist 13.3 °C
C. 19.09
Muntis, Verners
SEKO MUMS
Reklāma
"Agritechnica" izstāde Hanoverē.
"Agritechnica" izstāde Hanoverē.
Foto: Publicitātes / Latvijas Mediji

Lauksaimniecībā paradigmas maiņa uz digitalizāciju jau norisinās. Daudzas saimniecības ir atzinušas tās priekšrocības un jau izmanto digitālās tehnoloģijas, piemēram, viedo tehniku un sensorus, kā arī saimniecību vadības sistēmas. Arvien biežāk digitalizācija tiek uzskatīta par iespēju ilgtspējīgākai lauksaimniecībai.

Reklāma

Viedās lauksaimniecības risinājumi palīdz lauksaimniekiem efektīvāk vadīt saimniecību un izmantot resursus, vienkāršot darbību, pielāgot augkopību vietējiem apstākļiem un galu galā pieņemt optimālus lēmumus. Digitālās tehnoloģijas tiek izmantotas augkopībā viedajai un precīzajai lauksaimniecībai. 

Viedā lauksaimniecība automatizē darbu uz lauka un atvieglo lauksaimnieku slodzi, savukārt precīzā lauksaimniecība, kā norāda nosaukums, ir vērsta uz mērķtiecīgu, precīzu lauksaimniecības zemes apstrādi. Abas galu galā ir saistītas ar pievienotās vērtības radīšanu, apvienojot un novērtējot datus.

Sensori digitalizācijai

Sensori ir gudras un precīzas lauksaimniecības pamats. Satelītattēlu izmantošana, lai uzraudzītu augu populācijas barības vielu trūkumu un noteiktu slimības, vai kameras, lai atšķirtu nezāles no kultūraugiem, ir tikai divi no daudziem jau pieejamiem piemēriem. Pielāgoti algoritmi apstrādā sensoru mērījumus, kurus pēc tam izmanto, lai pieņemtu lēmumus par kultūraugu apsaimniekošanu, piemēram, lai aprēķinātu mēslošanas līdzekļu un pesticīdu ievadi, kas optimizēti vietējiem apstākļiem, analizētu augsnes apstākļus vai kontrolētu lauka apūdeņošanu.

Jaunākie sensoru tehnoloģiju sasniegumi būs apskatāmi izstādē "Agritechnica", kas notiks no 2023. gada 12. līdz 18. novembrim Hannoveres izstāžu laukumā Vācijā, 

kur izstādes dalībnieki prezentēs savus jauninājumus, aptverot plašu pielietojumu klāstu. 

Papildus progresīvajām sensoru tehnoloģijām "Smart Farming" izstādē notiks tiešraides un citas viedo tehnoloģiju labākās prakses demonstrācijas, kas optimizē audzēšanu, automātiski izpilda dokumentācijas prasības un palielina resursu efektivitāti.

Mašīnas operatora atbalsts

Viedie sensori, piemēram, kamera un radars, arvien vairāk tiek izmantoti, lai atvieglotu lauksaimniecības transportlīdzekļa vadītāja slodzi, atbalstot tādas darbības kā optimizēta ražas novākšanas transportlīdzekļa iekraušana un mehāniska ravēšana. Arvien pieaugošā skaitļošanas apstrādes jauda palielina transportlīdzekļa darbības ātrumu un attiecīgi uzlabo darba veiktspēju uz lauka.

Papildinātā realitāte (AR), kur datora ģenerēts attēls tiek uzklāts mašīnas operatora skatījumam uz reālo pasauli, arī kļūst arvien svarīgāka, ļaujot vadītājam pieņemt pārdomātus lēmumus, nekoncentrējoties no ceļa uz atsevišķu monitoru.

Neraugoties uz šādām atbalsta sistēmām, intensīvas darbības periodos, piemēram, ražas novākšanas sezonā, autovadītāji joprojām var izjust augstu stresa līmeni. Sistēmas, kas uzrauga vadītāja sirdsdarbības ātrumu un acu kustības un meklē miegainības pazīmes, piemēram, žāvāšanos vai acu berzēšanu, vajadzības gadījumā var brīdināt vadītāju un pat apturēt mašīnu.

Reklāma
Reklāma
'Lely Exos' barības dalītājs.

Lauksaimniecības roboti iekaro laukus

Lauksaimniecības roboti, ko dažkārt sauc par agribotiem vai lauka robotiem, neapšaubāmi ir vieni no uzkrītošākajiem digitālās lauksaimniecības piemēriem. Arvien vairāk autonomu lauka robotu veic tādus darbus kā sēšana, mēslošana, kaplēšana un ražas novākšana, un, tā kā tiem nav nepieciešams pārtraukums, roboti to var darīt visu diennakti.

Autonomajām mašīnām ir daudz priekšrocību. Ievērojami ietaupījumi saimniecībā ieguldījumos un darba laikā, kā arī uzlabota augsnes saglabāšana nodrošina lielāku ilgtspējību, vienlaikus samazinot izmaksas. Darbietilpīgās speciālajās kultūrās tie var kompensēt trūkstošo personālu.

Daži jautājumi par drošību un atbildību vēl ir jānoskaidro, taču to nākotne ir tikpat laba kā droša.

Informācija "no debesīm"

Digitalizācija neaprobežojas tikai ar zemi. Lauksaimniecībā izmantoto dronu skaits turpina pieaugt, un to augstas izšķirtspējas borta kameras sniedz noderīgu informāciju par augsnes kvalitāti, slimību apkarošanu un aramzemes nezāļu invāziju vai vērtīgu ieskatu augu augšanā. Ja droni ir aprīkoti ar termiskās attēlveidošanas kameru, tie pirms ražas novākšanas varētu pārbaudīt, vai laukā nav bērnu vai dzīvnieku.

Lielus dronus tagad arvien biežāk var redzēt virs vīna dārzu stāvajām nogāzēm, kur tos izmanto ražas aizsardzībai, ietaupot pūles un enerģiju, un kukurūzas laukos tos izmanto Trichogramma pupae uzklāšanai lielās platībās kukurūzas kaitēkļu apkarošanai.

Operatīvās vadības uzlabojumi

Daudzi Eiropas lauksaimnieki vienkāršotu saimniecības dokumentāciju uzskata par digitalizācijas priekšrocību. Lauku vadības sistēmas var apstrādāt datus un detalizēti analizēt tos konkrētai saimniecībai, palīdzot, piemēram, augkopības lēmumu pieņemšanā un gatavojot lauksaimniecības subsīdiju pieteikumus, kā arī pilnveidojot saimniecības pārvaldību. 

Galvenais mērķis ir saistīt lauksaimniecību ar citiem vērtību ķēdes dalībniekiem, tādējādi optimizējot preču un materiālu plūsmas. Ieguvēji varētu būt gan iekārtu un lauksaimniecības izejmateriālu piegādātāji, gan pakārtotā pārdošana un tirdzniecība.

Būtu vēlama arī vienmērīga datu apmaiņa starp lauksaimnieku un valsts pārvaldības sistēmām, taču daudzām valsts IT sistēmām trūkst nepieciešamo atvērto saskarņu, kas neļauj pārsūtīt digitālos datus.

Reklāma
Reklāma
'Horsch" robots - sējmašīna.

Jāuzlabo savietojamība

Lauku saimniecībās lielākoties nav viena zīmola, bet gan dažādu ražotāju iekārtas un agregāti, taču nevainojami darbojas tikai visvienkāršākā saziņa starp traktoru un agregātu, izmantojot ISOBUS – lauksaimniecības tehnikas automatizācijas tīklu. Sarežģītāku tīkla funkciju ieviešana šādā hibrīdvidē ir ievērojami sarežģītāka, un ražotāju patentētās sistēmas var apgrūtināt vienmērīgu datu apmaiņu.

Saskaņā ar "Bitkom" aptauju vairāk nekā puse Vācijas lauksaimnieku sadarbspēju uzskata par vienu no lielākajiem šķēršļiem digitalizācijai lauksaimniecībā. 

"Daudzām uz sensoriem balstītām sistēmām, piemēram, populārajam slāpekļa sensoram, ir sava programmatūra, un, lai gan katru sistēmu ir viegli uzstādīt un lietot, nav vispārējas datu platformas, kas apkopotu visus rezultātus, lai iegūtu vienkāršu pārskatu. Tas nozīmē, ka lauksaimniekam ir jāpiekļūst katrai sistēmai atsevišķi, kas ne tikai bieži prasa laiku, bet arī nedod lauksaimniekam iespēju skatīt visus datus kopā," saka Florians Šillers, starptautiskā DLG Kultūraugu ražošanas centra digitālās lauksaimniecības projektu vadītājs.

Tīkla pārklājums ir problēma

Mobilā tīkla pārklājums joprojām ir problēma daudzos lauku reģionos. Digitalizācijai ir nepieciešams valsts mēroga augstas veiktspējas pārklājums, jo īpaši tāpēc, ka tiešsaistē apstrādājamo un reāllaikā pieejamo datu apjoms nepārtraukti pieaug. Savienojuma trūkums traucē saziņai starp tehniku un lauksaimnieku, tādējādi daudzviet ierobežojot digitalizācijas priekšrocības.

Lielajiem datiem ir nepieciešams tīkls

Pieaugošās informācijas vākšanas, uzglabāšanas un analīzes rezultātā bieži tiek iegūts ievērojams datu apjoms, ko jēgpilni var apstrādāt, tikai izmantojot tā saukto "lielo datu" analīzi, kuras apvienošana un izvērtēšana palīdz lauksaimniekiem izvēlēties pareizo stratēģisko (ilgtermiņa) un operatīvos (īstermiņa) lēmumus. Tomēr priekšnoteikumi tam ir spēcīgs bezvadu tīkls un piekļuve pietiekamiem mākoņa resursiem.

Mākslīgā intelekta potenciāls

Mākslīgais intelekts (AI) šobrīd ir aktuāla tēma. Lai gan AI dažreiz ir pretrunīgs, pašmācības sistēmas var dot lielu labumu lauksaimniecībai. Mašīnmācīšanās algoritmi var izmantot saimniecības datus pa gadiem, lai padarītu saimniecības darbības pārredzamākas. 

Pēc tam var izskaitļot "veiksmes atslēgas", kas pielāgotas konkrētai saimniecībai, tādējādi ļaujot pieņemt labākus lēmumus. Piemēram, augu slimības, nezāles vai kaitēkļi var tikt atklāti agrāk vai prognozēti atkarībā no laikapstākļiem, atrašanās vietas un citiem faktoriem.

"Agritechnica", pasaulē lielākā lauksaimniecības inovāciju izstāde, ir ideāla vieta, kur uzzināt par jaunākajām tehnoloģijām un sasniegumiem.

Žurnālā "Agro Tops" septembrī lasi:

- Agronomijas zinātņu doktore Ieviņa Stūrīte par dzīvās dabas sadzīvošanu ar biznesu
- Kā šīs sezonas laikapstākļi ietekmējuši ražu un tās novākšanas procesu
- Kur Latvijā plešas lielākie kukurūzas lauki
- Lopkopība un augkopība ciešā sazobē
- Cik dārga ir kultūrmelleņu audzēšana

Žurnālu abonē šeit

"Agro Tops". 2023. gada septembra numurs.
Reklāma
Reklāma
Reklāma
SAIMNIEKS UZŅĒMĒJS
Reklāma