Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) veikts pētījums atklāj, ka Latvijā ir veterinārārstu trūkums, īpaši lauku apvidos un mazāk apdzīvotās teritorijās.
Veterinārārsti galvenokārt strādā lielākajās pilsētās. Vidēji viens veterinārārsts Latvijā apkalpo vairāk nekā 1400 mājsaimniecību, bet tādos novados kā Valka vai Saulkrasti – pat vairāk nekā 10 000.
Reģionos dominē veterinārārsti, kas strādā ar mājlopiem, savukārt specializētie pakalpojumi mājdzīvniekiem ir ierobežoti. Tāpat laukos ir problēmas ar neatliekamās palīdzības pieejamību, jo izbraukumu pakalpojumi bieži netiek piedāvāti vai ir pārāk dārgi.
Latvijas Veterinārārstu biedrības vadītājs Ilmārs Dūrītis atzīst, ka pētījuma rezultāti nav pārsteidzoši, bet jautājums par veterinārmedicīnas situāciju Latvijā ir ļoti komplekss, ko ietekmē ne tikai veterinārārstu skaits, bet arī atalgojums, pakalpojumu cenas, zāļu izmaksas, infrastruktūras pieejamība un sabiedrības izpratne par nozari. Dūrītis teic, ka pašreiz valstī nav absolūti nekādu instrumentu, kā piesaistīt veterinārārstus reģioniem.
Lai arī veterinārmedicīna ir viena no pieprasītākajām studiju programmām LBTU,
no teju 80 studentiem, kuri uzsāk studijas, līdz diplomam nonāk tikai aptuveni puse vai mazāk.
Lielākā daļa pārtrauc studijas pirmajos divos gados, kad kļūst skaidrs, ka veterinārmedicīna gan fiziski, gan emocionāli ir daudz sarežģītāka, nekā sākumā šķitis. Problēma varētu būt arī sabiedrības informētība par profesiju un vispār sabiedrības attieksme pret medicīnas un veterinārmedicīnas personālu.
Arī Eiropas Veterinārārstu federācijas jaunākajā ziņojumā norādīts, ka darbaspēka trūkums veterinārijā nav jaunums. Lai gan detalizētas statistikas par darbaspēku Eiropas veterinārijā trūkst, federācijas apkopotā informācija no dalībvalstīm rāda, ka gandrīz visās valstīs darbaspēka trūkums kļūst arvien satraucošāks, īpaši kritiskajās jomās, piemēram, lauku un mazapdzīvotu vietu, mājlopu un valsts veterinārijas praksēs.
Zemkopības ministrijā (ZM) uzskata, ka Latvijā veiktais pētījums ir pirmais solis, lai labāk saprastu situāciju veterinārmedicīnā – izvērtētu zāļu cenu politikas un pievienotās vērtības nodokļa likmju ietekmi uz veterināro zāļu pieejamību, valsts budžetu un pārtikas cenām, kā arī iegūtu precīzākus datus par veterinārārstu pakalpojumu pieejamību.
ZM tuvākajā laikā plāno prezentēt pētījumu un uzsākt diskusijas ar nozari, lai rastu risinājumus veterinārmedicīnas uzlabošanai Latvijā, padarot pakalpojumus pieejamākus cenas ziņā un palielinot veterinārārstu skaitu, īpaši reģionos.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.