Zemkopības ministrijā informē, ka 2025. gada sākumā stājas spēkā nozīmīgi normatīvie akti.
1. Tiks ieviests 2. laba lauksaimniecības un vides stāvokļa standarts (LLVS 2), kas paredz kūdrāju un mitrāju aizsardzību:
• aramzemes platībā aršanu dziļāku par 20 cm un zemes aršanu ilggadīgo zālāju platībā varēs veikt ne biežāk kā reizi piecos gados, ja vien to neliedz citi normatīvie akti, tostarp ekoloģiski jutīgo ilggadīgo zālāju jomā;
• kūdrāju un mitrāju platībā nav atļauta arī jaunu meliorācijas sistēmu būvniecība, izņemot, ja tiek izmantoti risinājumi, kas nepalielina SEG emisijas no augsnes, un tiek veidota videi draudzīga meliorācija, savukārt Natura 2000 teritorijā un īpaši aizsargājamā dabas teritorijā jaunu meliorācijas sistēmu būvniecība pieļaujama, ja to paredz šīs teritorijas dabas aizsardzības plāns;
• platības, uz ko attiecas šie ierobežojumi, ir kartogrāfiski identificētas LAD lauku bloku identifikācijas sistēmas lauku bloku kartē. Ja lauksaimnieks uzskata, ka viņa rīcībā esošā par kūdrāju augsni identificētā platība neatbilst kūdrāju augsnes definīcijai, viņš var pieprasīt šīs platības atbilstības pārbaudi.
2. KLP maksājumu saņēmējiem–darba devējiem būs jāievēro sociālo nosacījumu sistēma, tādējādi nodrošinot saikni starp atbalsta maksājumu saņemšanu un atbilstību jau spēkā esošām prasībām darba tiesībās un nodarbinātībā.
Sociālo nosacījumu sistēma attiecas uz lauksaimniekiem darba devējiem, kuri saņem tiešos maksājumus vai ikgadējo agrovides atbalstu.
Atbalsta samazinājumu piemēros, ja tiks konstatētas neatbilstības minētajos nosacījumos vai pienākumos.
3. Specializētās tirdzniecības vietas darbiniekiem reizi piecos gados jāiziet apmācības dzīvnieku labturībā un aizsardzībā.
Specializētās tirdzniecības vietas īpašniekam, kura tirdzniecības vieta ir reģistrēta Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) līdz 2024. gada 31. decembrim, jānodrošina, lai līdz 2025. gada 31. decembrim vismaz viens specializētās tirdzniecības vietas darbinieks ir apmācīts dzīvnieku labturībā un aizsardzībā un par to saņēmis apliecinājumu saskaņā ar jauno regulējumu. Jaunais regulējums nosaka arī, kādas personas drīkst veikt apmācību, kā arī personas, kurām apmācības nav nepieciešamas.
4. Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrā jānorāda jauna informācija.
No 2025. gada 1. janvāra mājas (istabas) dzīvnieku reģistrā ir jāveic atzīme par suņa, kaķa vai mājas (istabas) seska pavairošanas faktu un jānorāda piedzimušo mazuļu skaits un dzimšanas datums. Pirms minētās atzīmes veikšanas mājas (istabas) dzīvniekam ir jābūt apzīmētam un reģistrētam datubāzē saskaņā ar jomas regulējošajiem normatīvajiem aktiem. Dzīvnieku aizsardzības likumā noteikts, ka suni, kas dzimis pēc 2023. gada 31. augusta, ir aizliegts turēt piesietu. Ja līdz 2023. gada 31. augustam dzimušais suns netiek turēts piesiets, tad, mainoties tā īpašniekam (to atsavinot), par minēto faktu tiek veikta atzīme mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē un šāds suns arī turpmāk netiek turēts piesiets.
5. PVD jāreģistrē turēšanas vietas klaiņojošiem vai aprūpē paņemtiem dzīvniekiem.
No 2025. gada 1. janvāra personai, kura speciāli aprīkotā telpā vai teritorijā sistemātiski izmitina un aprūpē klaiņojušus un bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušus dzīvniekus, kā arī pieņem turēšanai un atsavināšanai dzīvniekus, lai atrastu tiem īpašniekus, minēto dzīvnieku turēšanas vieta ir jāreģistrē PVD kā dzīvnieku patversme. No 2025. gada 1. janvāra personai, kura speciāli aprīkotā telpā vai teritorijā sistemātiski par samaksu noteiktu laiku aprūpē tai īpašnieka atstātu mājas (istabas) dzīvnieku, arī minēto dzīvnieku aprūpēšanas vieta jāreģistrē PVD kā dzīvnieku viesnīca.
6. Detonācijnoturības testa termiņš amonija nitrāta mēslošanas līdzekļiem ar augstu slāpekļa saturu būs trīs mēneši.
No 2025. gada 1. janvāra amonija nitrāta mēslošanas līdzekļus ar augstu slāpekļa saturu (28% un vairāk) iekļaus mēslošanas līdzekļu un substrātu sarakstā un izsniegs atļaujas, ja tiem būs veikts detonācijnoturības tests, kas nav vecāks par trim mēnešiem (iepriekš 12 mēneši).
No 2025. gada 1. maija muitas iestādes pirms amonija nitrāta mēslošanas līdzekļu ar augstu slāpekļa saturu (28% un vairāk) laišanas brīvā apgrozībā vai laišanas muitas procedūrā – tranzīts – pārbaudīs, vai muitas deklarācijai ir pievienots detonācijnoturības tests, kas nav vecāks par trim mēnešiem.
7. Mainīta samaksa par veterināro sertifikātu izsniegšanu dzīvniekiem.
Atbilstoši PVD ekspertu un inspektoru darba stundas faktiskajām izmaksām ir palielināta samaksa par veterināro sertifikātu izsniegšanu dzīvniekiem (izņemot liellopus), dzīvnieku barības un dzīvnieku izcelsmes produktu sūtījumiem, dokumentu ekspertīzi un atļauju izsniegšanu veterināro zāļu jomā u. c. ar uzraudzību un kontroli saistītas dokumentācijas sagatavošanu, tostarp arī maksa par darbu ārpus darbalaika darbdienās, nakts stundās un brīvdienās. Savukārt par veterināro sertifikātu sagatavošanu un izsniegšanu liellopiem turpmāk maksu aprēķinās par katru dzīvnieku, ne par inspektora darba stundu, un līdz 2025. gada beigām lauksaimniekiem, kuri audzē liellopus eksportam, maksai par sertifikāta saņemšanu piemēros 50% atlaidi.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.