Tomē ir atklāts jaunais Akvakultūras inovāciju infrastruktūras centrs. Tā izbūvē ieguldīti gandrīz 5 miljoni eiro, kurus pilnība finansē Eiropas fondi. Centrā būs iespēja audzēt vērtīgās zivju sugas, uzlabot esošos un nākotnē izveidojamos vaislas barus, vēsta “360TV ZIŅneši”.
Vairāk nekā 1500 kvadrātmetru plašajās telpās izveidotas astoņas dažādas eksperimentālas, recirkulācijas tipa, vaislas zivju izturēšanas, ikru inkubācijas, zivju kāpuru piebarošanas un mazuļu audzēšanas sistēmas.
Ziņnešu videokameras spilgtā gaisma ne pa jokam nobiedē zandartu mazuļus. Viņi jaunajā Akvakultūras inovāciju infrastruktūras centrā Tomē ievācās pirmie. Bet pēc tam kaimiņos apmetās stores un Daugavas sami.
Ivars Putviķis, zinātniskā institūta Bior zivju audzētavas “Tome” vadītājs stāsta: “Katram baseinam ir skābekļa zonde, notiek automātiskā kontrole, kas vispār šeit notiek. Kāds ir ūdens sastāvs ne tikai kopējā sistēmā, bet arī katrā baseinā.”
Ūdens sistēmās cirkulē pa riņķi. Tepat uz vietas izlietoto attīra un bagātina ar skābekli, tāpēc katrā telpā stāv lieli skābekļa un ozona konusi. Rūpīgi tiek kontrolēta arī ūdens temperatūra. Dabā zivis aktīvi barojas un aug tikai vasaras periodā, bet silts ūdens cauru gadu ļauj sajaukt zivīm galvu un dabūt divas ražas gadā.
Akvakultūras inovāciju infrastruktūras centra realizācija kopumā prasīja 13 gadus. Tā būvniecību palēnināja pandēmija un karš Ukrainā. Pagaidām tāds centrs ir vienīgais Baltijā. Ar tā palīdzību cerēts audzēt arī retas zivju sugas, piemēram, plānots atjaunot pašlaik pilnīgi Baltijas jūrā izzudušo stores populāciju.
Vairāk skaties video!