Visas pasaules astronomi turpina rūpīgi novērot, kā uzvedas asteroīds Dimorfs, kuru 2022. gada septembrī aptuveni 11 miljonu kilometru attālumā no Zemes ar īpašu triecienu izsita no savas orbītas. Šim nolūkam NASA inženieriem bija nepieciešams uzbūvēt īpašu kosmosa kuģi–pašnāvnieku, kas 2021. gada novembrī startēja no kosmodroma Kalifornijā.

Kuģis, kura nosaukums ir DART (Double Asteroid Redirection Test), līdz savam mērķim ceļoja nepilnus 10 mēnešus, bet, sasniedzot to, pārliecinoši ietriecās šajā 160 metrus garajā kosmiskajā bluķī.

Var piebilst, ka Dimorfs absolūti neapdraudēja Zemi, bet trešdaļu miljarda ASV dolāru vērtā īpašā kosmosa kuģa uzspridzināšana vienkārši bija mēģinājums vispār kaut kādā veidā ietekmēt kustībā esošus kosmiskos ķermeņus, lai tādējādi uzkrātu vērtīgu pieredzi nopietnākiem gadījumiem.

NASA infografikā – DART ietekme uz Dimorfa orbītas maiņu. Baltā līkne iezīmē Dimorfa dabisko orbītu, bet zilā – pēc DART trieciena saņemšanas.

Tāpat vēstīts, ka notikušais nofotografēts, taču attiecīgais attēls atpakaļ līdz Zemei ceļojis trīs mēnešus. Pēc tā saņemšanas un apstrādāšanas pētniekiem kļuva skaidrs, ka pēc trieciena Dimorfs nav sagruvis, taču iemantojis daudz jaunu pats savu pavadoņu, tādējādi kļūstot līdzīgs komētai. Bet katrā ziņā varot uzskatīt, ka kuģis DART ar savu uzdevumu ticis galā nevainojami, jo, kā liecina zinātniskie aprēķini, asteroīda orbīta un griešanās ātrums ap savu tā dēvēto mātes asteroīdu esot ļoti būtiski mainījies.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.